Svatební tradice: Dodržíte je opravdu všechny?

Svatební den provází různé tradice, jedna z nich je přímo spojena s nevěstou. Jedná se o pět specifických věcí, které by nevěsta měla na svatbě mít na sobě. Tuto tradici si lze vyložit různě, přičemž každá z věcí něco symbolizuje.

Něco nového

První z věcí, kterou by měla nevěsta mít, je něco nového. Jelikož si mnohdy většinu věcí žena půjčí v půjčovně svatebních šatů, přesto se hodí investovat do něčeho, co vám zůstane na památku i po svatbě. Tato věc slouží jako symbol pro nový začátek.

Má přinášet optimismus a obecně značit začátek nového života, který ženu čeká v manželství. V některých případech nevěsty spojují novou a darovanou věc, to se však tak úplně nepočítá.

Nová věc by vám totiž měla zůstat, pokud chcete tradici opravdu dodržet.

Něco starého

Nevěstě by neměla chybět ani některá ze starých věcí, které už měla dříve. Výklad tohoto symbolu se může lišit.

  1. První možností je, že stará věc v podstatě symbolizuje nevěstin dosavadní život, který vstupem do manželství nechává za sebou.
  2. O něco jiný výklad pak spojuje starou věc s rodinnými tradicemi. Má symbolizovat rodinnou tradici, proto je mnohdy volen nějaký šperk například po babičce, či jiná drobnost jako je brož či medailon.

Náš tip: Vhodným doplňkem je také krajkový kapesníček. Díky tomu tak zůstává zachována rodinná svatební tradice.

Něco půjčeného

Možností, jak pojmout něco půjčeného, je více. Někdo vnímá jako symbol něčeho půjčeného svatební šaty z půjčovny, zatímco jiné dámy u sebe raději budou mít vypůjčeno něco od svého blízkého.

Svatba v květnu podle tradic nemusí být skvělou volbou. Pokud nejste pověrčiví, platí ale spíše opak!

  • Jestliže zvolíte druhou variantu, vyberte si někoho, kdo je veselý a šťastný – podle tradice se štěstí a optimismus přenesou také na nevěstu.
  • Symbolizovat může také to, že vás neobejde přízeň manželovy rodiny a také přátelství.
  • Případně se věc půjčuje také od vdané ženy ve šťastném manželství, aby i toto manželství bylo pro nevěstu šťastné.

Tato tradice nabízí ještě jednu možnou interpretaci – půjčená věc má být symbolem toho, že nevěsta bude důvěřovat radám svých blízkých. Jestliže váháte, co si půjčit, není třeba se složitě zamýšlet.

Většinou se totiž jedná o maličkost jako je sponka či jiný drobný šperk.

Něco darovaného

Chybět by neměla ani darovaná věc. Vhodných dárků se nabízí hned několik, jednat se může například o šperk, ozdobu do vlasů, či třeba spodní prádlo. Tento zvyk je někdy nahrazován jiným – stříbrnou mincí. V takovém případě si nevěsta vloží do střevíčku stříbrnou minci. Ta má přinášet bohatství a blahobyt, ačkoliv to může být značně nepohodlná tradice.

Náš tip: O něco příjemnější možností je vložit do boty čtyřlístek či jetel, které mají přinášet štěstí.

Nohy vás z celodenního nošení podpatků budou bolet, proto je dobré vyhnout se nepříjemné minci, která může akorát způsobovat problémy a diskomfort. Jestliže se však chcete držet tradice s mincí, alespoň si vyzkoušejte mít ji v botě pár hodin ještě před svatbou, abyste věděla, do čeho jdete.

Tradiční hrou je často například svatební kočár. Zahrajete si ji?

Něco modrého

Poslední věcí, která nevěstě nesmí chybět, je něco modrého. Modrá barva je totiž symbolem pro věrnost, čistotu a nevinnost. Někdy je dokonce spojována s Pannou Marií, která má podtrhnout čistotu nevěsty. V této době už to však nebývá takto přímo spojováno, ovšem modrá barva stále zůstává tradicí.

Oblíbenou volbou je například modrý svatební podvazek, který snadno schováte pod šaty a nebude tak rušivým elementem a také je často zachycen na fotkách v rámci svatebních příprav.

Náš tip: Případně lze zvolit také drobnou mašličku jako doplněk do svatební kytice, výšivku či modré zdobení nehtů. Kreativitě při dodržování této tradice se meze rozhodně nekladou. Stačí dodržet základní zvyky, ve zkratce tedy něco nového, starého, půjčeného, darovaného a modrého. Pak už však záleží pouze na vás, jak se tohoto úkolu zhostíte a jaké svatební tradice dodržíte.