Jak vybrat svatební šaty

Nevěsta o svém svatebním dni mnohdy sní ještě dávno předtím, než plánování svatby získává reálné obrysy. Jedním z důležitých prvků je samozřejmě výběr svatebních šatů. Jestliže máte konkrétní představu, jak by vaše šaty měly vypadat, pak stačí už jen následovat své sny. Jak si však vybrat, pokud ještě nemáte jasno, jaké by vaše svatební šaty měly být?

Inspirace

Ještě, než se vydáte do svatebního salónu či obchodu, je dobré zjistit, jaké šaty jsou vlastně v nabídce. Na internetu lze najít spoustu inspirace. Prohlédněte si tedy různé fotky, díky nimž můžete získat určitou představu, z jakých šatů máte na výběr. Konkrétní kousky se pak samozřejmě mohou lišit, ovšem je dobré najít inspiraci, které se budete držet. Anebo třeba ve výsledku najdete jedinečný kousek, který vás upoutá, aniž byste jej kdy předtím spatřila.

Jestliže však nemáte přehled, jaké podoby svatební šaty mohou mít, je dobré předem alespoň tušit, do čeho se pouštíte.

Jak vybrat svatební šaty z půjčovny

Častou volbou je půjčení svatebních šatů. Velmi pravděpodobně je totiž nevyužijete jindy než právě ve svatební den. Proto to pro někoho nemusí být vhodná investice. Jestliže si tedy chcete šaty zapůjčit, vyhlédněte si několik různých půjčoven ve svém okolí. Se zkoušením šatům neotálejte, během svatební sezóny se totiž jednotlivé modely rychle zamluví.

Na boho svatbu vám určitě budou stačit jednoduché bílé šaty!

Ještě, než se pustíme do tipů, které vám mohou pomoci najít ty pravé šaty, je důležité zmínit jednu věc. Ve svatebních šatech byste se vždy jako nevěsta měla cítit pohodlně a sama sebou. Snažte se proto najít kousek, který sedí vašemu stylu. Právě to je totiž nejdůležitější. Jestliže se v šatech budete cítit dobře, budou na vás vypadat jednoduše skvěle a vás během svatebního dne nebude rozptylovat nepříjemný oděv.

Barva šatů

Klasikou samozřejmě zůstávají bílé šaty. Ovšem oblíbenými se stávají také jiné barvy. Zůstaneme-li u jemných odstínů, jedná se například o krémovou či champagne barvu. Ty jsou blízké bílé barvě a jejich výhodou je, že sluší v podstatě každé ženě. V této době však nejsou výjimkou ani svatební šaty ve výraznějších barvách.

modré šaty

To však velmi záleží na osobních preferencích. Jestliže vás však láká některá z jiných barev, nebojte se takové šaty zvolit. Na svatbách se nevěsty objevují i například v lososových, světle modrých či vínových šatech. Možností je celá řada – rozhodnutí je pouze na vás, zda se rozhodnete držet klasiky v podobě bílých šatů, anebo zvolíte něco extravagantnějšího.

Častou dekorací na svatbách je také levandule. Pokud se vám líbí, nezapomeňte na fialové doplňky!

Střih

Střih šatů je dobré vybírat podle své postavy. Některé střihy totiž nemusí sednout na každou postavu, snažte se proto najít ten pravý styl pro vaši siluetu. Díky tomu podtrhnete své křivky, a případně i schováte určité nedokonalosti.

  1. Střihů je celá řada, jedním z nejoblíbenějších je takzvaný áčkový. Ten se hodí pro všechny typy postav, nabízí jednoduchost a klasiku.
  2. Jestliže chcete něco výraznějšího, vybírejte z šatů střihu ball gown, ty mají nabíranou sukni a ohromí tak hned na první pohled.
  3. Poněkud odlišný je střih označovaný jako mořská pana. Ten obepíná postavu a zvýrazní tak ženské tvary. Působí elegantně a je tak oblíbenou volbou.
  4. Pokud hledáte poměrně nevýraznou klasiku, pak se vám zalíbí svatební šaty ve splývavém střihu. Nemají mnoho výrazných prvků a jsou tak univerzální volbou.
zapínání šatů

Při volbě střihu je dobré zvážit také délku šatů, většinou se však nevěsta rozhodne pro šaty až na zem. Rozhodně to však není pravidlem, šaty můžete zvolit i kratší. Možností je také délka nad kotníky označována jako tea-lenght. Kromě toho nezapomeňte ani na rukávy – některé šaty jsou zcela bez rukávů, najít však můžete modely s decentními ramínky, krátkými rukávy, či případně zvolit rukávy dlouhé. Pokud vyberete správný střih, prakticky už víte jak vybrat svatební šaty tak, aby vše bylo dokonalé.

Ty mohou být vyrobeny z krajek, působí tak jako nenápadný elegantní doplněk šatů a neruší výsledný vzhled.

Zdobení

Střih je důležitým parametrem svatebních šatů, ovšem jejich finální vzhled vytváří spíše různé zdobení. Jednat se může o různé skládání krajek, různých látek, či drobné perličky a další ozdoby. Mezi další doplňky patří například také vlečka. Všechny tyto zdánlivé maličkosti vám nejvíce pomohou při výběru šatů.

zdobení šatů

Náš tip: Je dobré držet se stylu svatby – dle toho volte decentní či naopak extravagantní šaty v určitém stylu.

Šaty na míru

Pokud chcete mít jistotu, že se budete cítit jako princezna, pak si nechte ušít šaty na míru. Ty budou vypadat přesně podle vašich představ, a navíc poskytnou jedinečné pohodlí. Bez problému tak v nich strávíte celý svůj svatební den. Myslete však na to, že jestliže si chcete nechat ušít originální šaty, je třeba začít to řešit výrazně dříve než vypůjčení šatů. Neváhejte proto s hledáním šikovné švadleny, která zvládne vyhovět všem vašim požadavkům.

Výběr látky

Výběr látky je možná důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. U šatů na míru máte tu výhodu, že si materiály můžete libovolně vybrat. To lze samozřejmě i u šatů v půjčovně, ovšem výběr nebude tak široký, jelikož je složité vybrat vhodný styl šatů, které navíc budou z vámi kýžené látky.

šaty z půjčovny

Na výběr jsou různé látky, přičemž vybírat můžete samozřejmě dle toho, co je vám pohodlné, dbejte však i na praktickou stránku. V létě totiž nebudou správnou volbou těžké neprodyšné šaty, zatímco v zimě oceníte spíše silnější látky. Nejoblíbenější volbou výběr svatebních šatů je:

  • satén,
  • šifon,
  • taft,
  • krajka.

Pokud nevíte, jak vybrat svatební šaty, nechte si však poradit od své švadleny, ta najde nejlepší řešení.

Výběr svatebních šatů na míru

Jestliže si necháváte šít vlastní šaty, pak máte poměrně volnou ruku. Není třeba hledat vhodnou velikost šatů, složitě je upravovat a podobně. Vše totiž bude přizpůsobeno přesně vám na míru. Můžete si tak nechat ušít snové šaty, po kterých jste vždy toužila. Vytvořte si vlastní návrh, poraďte se se švadlenou či se inspirujte šaty z aktuální módy. Kreativitě se meze nekladou, důležitá je vaše spokojenost.

Náš tip: Otázka do svatebního kvízu – kdo si déle vybíral šaty na svatbu?

Místo konání svatby

Výběr svatebních šatů je ovlivněn celou řadou faktorů. Jedním z nich je také místo konání svatby. Zatímco do kostela se hodí dlouhé decentní šaty, na jiná místa se nemusíte zdráhat vzít si i výraznější šaty třeba s vykrojenými zády či výstřihem. Pro svatbu v přírodě naopak nejsou zrovna vhodné dlouhé šaty s vlečkou. Proto vždy berte v potaz, na jakém místě se svatba koná. Můžete si tak ušetřit mnoho starostí.

Rozpočet

Výběr svatebních šatů bohužel není pouze o našich představách a snech. Důležitým faktorem je také cena. Je dobré stanovit si předem, jakou maximální cenu chcete do svatebních šatů investovat. Do té je třeba započítat také další doplňky – boty, šperky, případně rukavičky a podobně. Při výběru je dobré zkoušet si pouze šaty, které nejsou mnohonásobně nad vaše finanční možnosti. Možná se totiž zamilujete právě do šatů, které výrazně překračují váš rozpočet. Proto zkoušejte raději kousky, které si můžete dovolit.

Vysoká cena rozhodně není pravidlem pro krásné a pohodlné šaty.

Výběr svatebních šatů si žádá dostatečný čas, proto začněte s předstihem. Při rozhodování narychlo byste totiž později mohla litovat. Dopřejte si proto dostatek času pro zkoušení různých šatů. Vezměte s sebou do salónu poradce – maminku, či kamarádku. Myslete však na to, že hlavní slovo máte vy! Čím více lidí se budete ptát na názor, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že si v závěru vůbec nevyberete. Soustřeďte se proto hlavně na své pohodlí a styl.