Svatba v květnu. Ideální termín, nebo se Máji vyhnout?

Vybrat ten pravý termín svatby dá pořádně zabrat. Toto rozhodování provází mnoho důležitých rozhodnutí – zvolit svatební sezónu, či raději termín mimo ni. A jaký termín bude ten pravý? Jestliže se řadíte mezi milovníky jara, pak je dobrou volbou svatba v květnu. Ovšem i tento měsíc má ve výsledku určité nevýhody.

Svatební sezóna

Ta pravá svatební sezóna začíná většinou až s příchodem června a trvá až do září. To však neznamená, že byste si pro svůj velký den nemohli vybrat i jiné datum. I květen už totiž nabízí teplé dny, čímž je příjemnější volbou než svatba v zimních měsících. Ačkoliv tedy květen nebývá oficiálně zařazen do období svatební sezóny, pro konání svatby je vhodný. Díky tomu, že svatební sezóna ještě není v plném proudu, můžete za mnoho věcí ušetřit.

Navíc také bývá více volných termínů, ať už pro rezervaci svatebního místa, fotografa či dalších služeb.

Máj – měsíc zamilovaných

Svatba v květnu má svou symboliku, máj je totiž měsícem zamilovaných. Již první květnový den je třeba začít polibkem pod rozkvetlou třešní. Tento měsíc tak nabízí jedinečnou romantickou atmosféru, pro níž se svatba skvěle hodí.

Svatební tombola může nabídnout jako výhru i básně od K.J. Erbena!

Příroda se začíná probouzet a všude se objevují barevné a voňavé květiny. Těšit se můžete i na sluneční paprsky, které už získávají na síle, přesto však nejsou denní teploty příliš vysoké jako je tomu v létě. Jestliže chcete teplejší počasí, je dobré volit termín svatby až v druhé polovině května. Začátky tohoto měsíce totiž pořád mohou být poněkud chladné.

Jarní výzdoba

Jarní období přímo vybízí k přírodní výzdobě. Můžete totiž využít jasně zelené rostliny a některé z kvetoucích květin. Příroda se tak postará o kus práce za vás. Pro jarní svatbu se skvěle hodí tulipány, konvalinky či pivoňky. Konkrétní podoba výzdoby už však záleží pouze na vás. Pro svatby v přírodě se hodí přírodní materiály jako je juta, různé druhy květin a podobně.

tulipány na svatbu

Jestliže se rozhodnete raději pro svatbu ve vnitřních prostorách, můžete zvolit jinou tematickou výzdobu.

Pověry

Někoho by od svatby v květnu mohly odradit pověry, které tento měsíc provází. Říkávalo se: „Svatba v máji, nevěsta na máry.“ Tato pověra má však svůj původ v dávné historii, konkrétně z počátku 18. století. I v této době však na květen mnoho svateb nepřipadá, což může být právě kvůli různým pověrám. Tuto pověru lze však poměrně snadno vysvětlit.

Víte, jaké svatební tradice ještě můžete dodržet?

V dřívějších dobách totiž v měsících po květnu bylo třeba udělat tvrdou práci na polích. Počítalo se s tím, že nevěsta krátce po obřadu otěhotní, existovalo tedy riziko potratu při práci. Byla také další věc, které bylo třeba se obávat – miminko počaté v květnu se narodilo do kruté zimy, kdy byl nedostatek zásob jídla, a tak žena byla slabá. To znamenalo nepříznivé vyhlídky pro matku i dítě.

V této době už však lze tyto pověry poměrně snadno přejít, jelikož tato rizika nehrozí. Namísto toho se tak můžete zaměřit raději na romantickou atmosféru máje.

Svatba v květnu – výhody

Svatba v květnu nabízí mnoho výhod, přičemž některé z nich už byly zmíněny. Jedná se například o možnost širokého výběru termínů na různých svatebních místech. Stejně tak byste snadno měli sehnat fotografa, kapelu, svatební dekorace a další dodavatele. Květen je skvělým obdobím pro konání venkovní svatby.

Teploty už bývají příjemné, přičemž se nemusíte bát nepříjemného horka. Můžete si tak vybrat i honosné těžké šaty a ženich se nebude potit v obleku. Kromě toho jsou v květnu také dva svátky. Pro někoho to tak znamená volno, které může využít pro přípravy na svatbu, či případně na odpočinek již po svatbě.

Máj je lásky čas, jaký jiný měsíc se tedy více nabízí pro stvrzení vaší lásky manželským sňatkem.

Nástrahy počasí

Počasí v květnu stále může být poněkud nevypočitatelné, a to zejména v prvních dnech tohoto měsíce, kdy je stále poměrně chladno. Na to pamatujte už při sestavení svatebního harmonogramu. Může vás tak potkat déšť, pravděpodobnost je však výrazně menší než během proměnlivého dubna. Když se vám tedy podaří vybrat vhodné datum, můžete si užít příjemných teplot, sluníčka a všude kvetoucích květin.

květnové květiny

Atmosféra takovéto svatby je jedinečná. Ve výsledku může být nepříznivé počasí v termín vaší svatby v podstatě během kteréhokoliv měsíce. Byla by tedy škoda omezovat se při výběru jen kvůli možným nástrahám počasí. Ve většině případů bývá květen příjemným měsícem i pro konání venkovních svateb.

Svatba v květnu prostě nabízí celou řadu výhod. V této době už není třeba obávat se pověr, které dříve odrazovaly od svatby během tohoto měsíce. Jestliže tedy hledáte vhodný termín, zvažte i ty květnové.