Jak fotit svatbu: Od příprav až po tanec s prskavkami.

Svatební přípravy, obřad, první polibek, hod kyticí. To všechno jsou naprosto jedinečné okamžiky, které musí zachytit každý fotograf, který ví, jak fotit svatbu. Bez nich se zkrátka neobejde žádné svatební album a neměly by chybět ani vám. Víte ale, jaké to je být v kůži svatebního fotografa? Pokusili jsme se vám to přiblížit.

Již na samotném začátku jsme vyjmenovali některé zásadní body svatebního dne a určitě vás ihned napadly další. Poté, co se zasnoubíte, tak začínají svatební přípravy, kdy je jako první potřeba vyřešit termín svatby. Následně už každý pár postupuje rozdílně. Někdo řeší nejdříve místo svatby a podle toho volí další dodavatele, ostatní začnou tím, že jako první poptají například svatebního DJe, nebo právě fotografa na svatbu. Zkrátka vzpomínky na váš velký den jsou důležité a musí vypadat skvěle.

Při výběru svatebního fotografa bude vždy hrát roli jeho portfolio, ale také cena. Až si budete procházet ukázky prací fotografů, podívejte se, jestli fotí svatbu tak, jak byste si sami přáli. Pokud ano, stačí se jen dohodnout.

No a pokud máte někoho šikovného, kdo vám svatební den nafotí, nebo pokud chcete vědět, na co se musí svatební fotograf připravit, podívejte se na naše tipy k tomu, jak fotit svatbu.

Přípravy nevěsty (a taky ženicha)

Svatební fotograf je často jedním z prvních, kdo na svatbu dorazí, i když jeho hlavní práce přichází až při focení obřadu. Důležité je také zachytit zákulisí celé svatby, které začíná právě už samotnými přípravami nevěsty a později také ženicha. Za nevěstou pravděpodobně dorazí jak vizážistka, tak kadeřnice a dopolední svatební úpravy jsou pro mnohé nevěsty krásnou vzpomínkou. Na svatební přípravy můžete také vzít polaroid, uvidíte, že se dámy skvěle zabaví.

Často má nevěsty fotky už z oblékání šatů. Víte, jak vybrat svatební šaty?

Jsou při nich obklopeny svými kamarádkami, sestrami nebo maminkou a ve vzduchu je cítit nervozita, ale také dojetí a radost. Právě tyto emoce by měl dobrý fotograf během příprav nevěsty zachytit a zvěčnit do svatebního alba. Aby se mu to povedlo, je nezbytně důležité, abyste si s ním, či s ní, rozuměli a mohli jste se chovat naprosto uvolněně.

jak fotit svatební přípravy

Fotografie ze svatebních příprav pak nejčastěji zachycují právě úpravy vizáže a vlasů, ale také vaše nejbližší, kteří někdy břečí a někdy se zas od srdce smějí. Je zkrátka potřeba být perfektně připraven.

Náš tip: Před samotnou svatbou určitě zajděte s fotografem na kafe, abyste se mohli neformálně pobavit. Pokud vás má fotit někdo, kdo vám není vůbec sympatický, těžko budete uvolnění.

A přípravy ženicha? Tak ty jsou pro focení rozhodně snazší. U ženicha kolikrát stačí, aby se oblékl do svatebního, a během tohoto procesu se pořídí všechny fotografie, které stojí za to. Focení ženicha je zkrátka hotové „raz dva“ v porovnání s nevěstou.

Focení svatebního obřadu. Nejtěžší část celého focení

Absolutně nejnáročnější část focení nastává pro fotografa při samotném obřadu. I když to tak z pohledu hosta někdy nemusí vypadat, tak během obřadu jde vše velice rychle. A protože nikdo z nás se nedokáže rozkrájet, tak při obřadu je často fotograf viděn, jak pobíhá z místa na místo a kolikrát má k dispozici dva různé fotoaparáty, aby zachytil vše co je potřeba.

A co se fotí při svatebním obřadu? Jednoznačně emoce. Moment, kdy ženich poprvé uvidí nevěstu. Zde je naprosto stěžejní, aby fotograf stál v tento moment za nevěstou a ona tak mohla být do snímku zapojena.

Následuje příchod nevěsty uličkou. Zde má fotograf dvě varianty. Buďto se sprintem přemístit rovnou k ženichovi a zachytit příchod nevěsty zepředu, nebo se krokem vydat uličkou společně s nevěstou a zachytit tak celou její cestu.

Náš tip: Pokud budete chtít, aby vás fotograf fotil zepředu, je důležité mu dát čas, aby se tam dostal. Správný timing může zajistit DJ tím, že hudbu na příchod k oltáři pustí až v moment, kdy fotograf bude na místě. Pár vteřin, ale jak cenných.

Následuje obřad samotný a to nejvíce hektické má fotograf v tento moment za sebou. Budoucí novomanželé se už ustálili na jednom místě a čeká je vyslechnutí svatební řeči oddávajícího a samotný obřad. Je to pro něj nejlepší čas k tomu, aby mohl zachytit svatební hosty a zejména pak dojaté rodiče, sourozence, svědky a další. Obřad poznáte prostě jednoduše i podle toho, že všichni stojí na jednom místě, jenom jeden člověk s fotoaparátem krouží kolem.

Klid pro fotografa ale končí s blížícím se finále celého obřadu. Výměna svatebních prstýnků a také první polibek. V tento moment už je potřeba být připraven na svém místě, aby byly všechny fotky pod správným úhlem a světlem.

svatební obřad

A odchod uličkou a házení rýže? I zde platí, že je vhodné se časově sladit s DJem, nebo někým, kdo bude ovládat hudební složku svatby. Odchod svatebním špalírem je prostě nejlepší fotit zepředu.

S nevěstou. S ženichem. Dvojičky. Skupinky

Následující část je pro fotografa spíše odpočinková a lehce připomíná každoroční školní focení. Nejvíce se lidé fotí samozřejmě s novomanželi, ale také jednotlivě s každým z nich. Následují různé rodinné fotky ze svatby, skupinky nejbližší přátel, sourozenci a podobně. Každopádně ten, kdo fotí, má dostatek času na přípravu a všechno běží bez problému.

svatební skupinové fotky

V tento moment také vzniká společná fotografie všech svatebních hostů, protože následně se vám už rozutečou na bar, nebo k občerstvení a dohromady už je nikdy nesvoláte.

Příležitosti na vtipné momentky nabízí také svatební kvíz pro novomanžele!

Hostina a krájení dortu

Po obřadu se vždycky atmosféra uvolní a nervózní obličeje jsou nahrazeny těmi veselými a také přichází skvělý čas na momentky. Pokud jste si naplánovali servírovanou svatební hostinu, pak pravděpodobně budete rozbíjet talíř, který budete následně zametat a poté se možná budete krmit polévkou ve svatebním chomoutu. To samozřejmě nemůže na fotkách chybět.

Druhou variantou je volný raut, kde hosté korzují tak, jak se jim zlíbí a ochutnávají ve stejném gardu. Pro fotografa jde o ideální čas k pořízení momentek a spousty úsměvů.

Dalším oficiálním bodem seznamu je pak krájení svatebního dortu. Vzhledem k rozměrům dortu jde často o opravdu náročný úkol a tak nejde o bleskovou událost, což je pro fotografa dobrá zpráva.

Hod svatební kyticí

Co trvá ale jen pár vteřin, tak to je hod svatební kyticí. Jeden z nejnáročnějších momentů v otázce jak fotit svatbu. Je potřeba zachytit házející nevěstu, následně ideálně i let kytice a také hlouček slečen, které budou kytici chytat. Celá událost trvá jen pár vteřin, ale má obrovský potenciál k tomu, aby vznikla celá řada úžasných momentek plných nejrůznější grimas.

Hod kyticí je zkrátka zlatý grál celého dne a pokud opravdu víte, jak fotit svatbu, vymačkáte z této chvilky maximum.

házení svatební kyticí

První tanec novomanželů a tanec s prskavkami

První společný novomanželský tanec je také pokaždé jiný. Některé páry se skutečně důkladně připraví a po absolvování tanečních kurzů předvedou dokonalé taneční číslo. Jiné se svým tancem proplouží a společně „pošlapou zelí“, jiné páry to vezmu s humorem a prostě tančí na tak, jak umí, což někdy není sice nejkrásnější na pohled, ale je to zábava a všichni se baví.

jak fotit svatební tanec s prskavkami

Náš tip: U prvního tance je ale pro fotografa nejdůležitější zachytit to, že jsou novomanželé spolu, blízko u sebe a zkrátka jsou šťastni a mají se rádi. Zkrátka a dobře, nejvíce se u tance fotí pohledy.

Velice oblíbenou částí je také focení tance s prskavkami. Obecně platí, že když se setmí, rozzáří se všechna světýlka a zapálí prskavky, tak je atmosféra daleko kouzelnější. A úplně nové světlo a stíny dávají nové možnosti k tomu, jak fotit svatbu tak, aby si novomanželé otevírali svatební album vždy s láskou.