Zábava na svatbu – co připravit pro vaše hosty, aby se nenudili?

Zábava na svatbu patří. Tečka. Ovšem nabízí se opravdu velké množství možností, ze kterých můžete vybírat. Díky tomu zvládnete sestavit program přesně na míru dle vašich představ, přičemž se můžete klidně i pouze inspirovat a vymyslet si vlastní hry či zábavu. Kreativitě se totiž meze nekladou, důležité je, aby nebyla nuda. Jaká je tedy nejlepší svatební zábava?

Zábava na svatbu a tvorba programu

Program na svatbě obsahuje mnoho různých částí. Jednou z nich jsou tradiční záležitosti jako je například hostina, různé svatební tradice, ovšem chybět by neměla ani svatební zábava. Je však dobré nechat svatebnímu dni poměrně volný průběh. Může se totiž stát, že na vámi vybrané hry a další body programu třeba vůbec nezbude čas.

 • Proto není třeba plánovat celý den přesně na čas, ale spíše mu nechat volný průběh.
 • To však neznamená, že se nemůže hodit připravit si různé hry a další zábavu.
 • Nejenže tak zabavíte hosty, ale hlavně si vytvoříte jedinečné vzpomínky na tento významný den.
harmonogram svatby

Program na svatbu by měl mít i určitá časová okna na volnou zábavu, jelikož hosté nemusí být zrovna v náladě na různé hry. Ovšem záleží pouze na vás, jak se rozhodnete program sestavit, inspirace na svatbu je opravdu bohatá.

Náš tip: Jestliže se necítíte na sestavování celého svatebního programu, pak je skvělou volbou požádat o pomoc svatebního koordinátora.

Ten vám totiž se vším pomůže, ať už se jedná právě o program, či cokoliv jiného spojeného se svatbou. Díky tomu se nebudete tak stresovat a ve volném čase se můžete soustředit hlavně na svoji individuální přípravu na svatbu.

Svatební hry

Svatební hry jsou oblíbenou volbou pro program svatby. Většinou se jedná hlavně o zábavný doplněk, který má svatebčanům nabídnout možnost vyzkoušet si různé hry, užít si zážitky a třeba se i něco zajímavého dozvědět.

Svatební program nemá žádná předepsaná pravidla, proto se řiďte hlavně podle toho, jací hosté na svatbě budou.

Jestliže totiž dokážete zábavu individuálně přizpůsobit a naladit všechny hosty na stejnou vlnu, můžete se těšit na spoustu zábavy. Nabízí se celá řada různých her, které se k této příležitosti hodí. Kromě tradičních svatebních her jsou s oblibou využívány také různé dětské hry jako je například židličkovaná a podobně.

Svatební program pro hosty tak může být opravdu rozmanitý, ovšem je třeba počítat s tím, že ne všichni hosté se budou chtít zúčastnit. Snažte se proto vybírat aktivity, které nebudou povinné a budou sloužit jako další způsob, jak se ve svatební den zabavit.

Kvíz

Svatební kvíz je jednou z nejpopulárnějších her, s nimiž se na svatbě můžete setkat. Jedná se o kvíz plný zábavných otázek, přičemž svatebčané mohou lépe poznat novomanžele, případně i ostatní hosty. Záleží pouze na vás, zda chcete otázky klást pouze manželskému páru, anebo do této aktivity necháte zapojit i ostatní hosty. Jedná se o poměrně odpočinkovou záležitost, při které se však rozhodně nebudete nudit.

Tato svatební zábava většinou přichází na řadu před krájením dortu, ovšem vhod přijde kdykoliv v průběhu dne.

Potřebovat budete pouze jednu botu svou a druhou svého partnera. Případně můžete zvolit jako ženich s nevěstou i jiné dva předměty, které vás symbolizují – volí se i například naběračka a kladivo či třeba vařečka a šroubovák.

novomanželský kvíz
 1. Manželé si poté sednou k sobě zády, aby na sebe neviděli.
 2. Úkolem koordinátora svatby či kohokoliv, koho určíte, je poté pokládat novomanželům otázky.
 3. Ti na ně potom odpovídají zvednutím příslušné boty.

Cílem je pobavit, otázky jsou proto často humorné, nikoliv vědomostní. Kromě samotné nevěsty a ženicha si mohou na otázky zkusit odpovídat také hosté – v případě, že je jejich odpověď správná, mohou se třeba napít. Různé variace však záleží už pouze na vás. Novomanželé mohou vyhrát, jestliže společně stejně odpoví alespoň na polovinu ze všech otázek.

Otázky můžete vymýšlet přesně na míru, ovšem za zmínku jistě stojí některé z těch nejoblíbenějších, se kterými se na svatbách můžeme setkat:

 • Kdo zabírá více místa v posteli?
 • Kdo více uklízí?
 • Který z partnerů musí mít poslední slovo?
 • Kdo koho první políbil?
 • Kdo více chrápe?

Otázek lze najít mnoho, přičemž většina z nich je právě z běžného života a jejich účelem je, aby novomanželé na sebe něco prozradili.

Svatební kočár

Mezi další vtipní hry na svatbu, které si získaly oblibu, patří také svatební či královský kočár. Jedná se o hru, do které se zapojují ženich s nevěstou i hosté. Je však třeba počítat s tím, že tato hra vyžaduje určitou soustředěnost. Proto ji v programu zařaďte poměrně brzy, s alkoholem v krvi už by to totiž bylo o kus komplikovanější. K této hře budete potřebovat devět hostů a ženicha s nevěstou. Nezbytností je také jedenáct židlí. Navíc si můžete připravit také rekvizity související s hrou – korunky pro krále a královnu a papírové koňské hlavy.

 1. Z připravených jedenácti židlí vytvoříte pomyslný královský kočár.
 2. Na tyto židle pak usadíte všechny hosty a manželský pár.
 3. Rozmístění židlí není složité – kočár je tažen dvěma koňmi, levým a pravým.
 4. Za koňmi sedí kočí.
 5. Za ním jsou pak čtyři svatebčané, kteří symbolizují kola kočáru.
 6. Mezi těmito koly pak sedí novomanželé, tedy král a královna.
 7. Zbývají ještě dvě židle, které může umístit libovolně do blízkosti kočáru, ty budou představovat kameny.

Potřebovat budete také koordinátora či moderátora, který přečte text ke svatebnímu kočáru. Jedná se o pohádkový příběh, ve kterém tkví celé kouzlo této hry. Tento text je poměrně dlouhý, přičemž pokud ho budete číst rychle, hosté jistě udělají spoustu chyb, což je právě zdrojem zábavy.

Pravidla hry královský kočár

Každý z hráčů totiž bude mít v ruce prázdnou skleničku, přičemž při každé chybě mu bude nalit libovolný alkohol. Je dobré začínat zlehka, abyste hru mohli dokončit. V příběhu je několik rolí – jakmile hráč uslyší, že byla jeho role přečtena, musí se postavit. Jestliže nezareaguje, dostane panáka. Kromě samotných rolí jsou v textu také další slova, na které je třeba reagovat:

 • levý a pravý kůň – vstávají také při slovech povoz/koně;
 • kočí vstává při vyslovení slova kočí;
 • pravé přední kolo, pravé zadní kolo, levé přední kolo, levé zadní kolo – všichni čtyři se musí postavit při slově kočár;
 • ženich vstává při slově král, nevěsta pak při slově královna – oba při slovech královský, království a zámek;
 • poslední rolí jsou kameny – vstávají také při slovech výmol a díra.

Královský kočár je asi nejoblíbenější zábavou na svatbu!


Dvanáct měsíců

Hra dvanáct měsíců je součástí svatby, ovšem přesah má i do budoucnosti. Cílem totiž je vybrat třináct dobrovolníků, kteří se hry chtějí zúčastnit. Vybrat si pak můžete jakoukoliv hru, v níž budou soutěžit, například zmiňovanou židličkovanou. Ovšem jednat se může i o různé úkoly a podobně.

Každé kolo vypadne jeden z hráčů – první vypadlý bude symbolizovat měsíc leden, druhý únor a tak dále… Každý z hráčů má pak za úkol v daný měsíc v následujícím roce připravit manželům aktivitu dle vlastního výběru. Ve výsledku zůstane jeden vítěz – ten si naopak zaslouží nějaký zážitek od novomanželů.

Svatební tombola

Svatební zábava pro hosty se stává ještě oblíbenější, jestliže mohou svatebčané něco vyhrát. K tomu je právě tombola skvělá. Rozhodně se nemusí jednat o drahé dárky, účelem je spíše darovat maličkosti, které pobaví. Kvůli tomu tak mnohdy v seznamu výher najdeme lákavé nabídky, pod nimiž se však ve skutečnosti skrývá něco jiného.

Rozhodně lze říci, že je právě vtipná tombola na svatbu ideální volbou.

Můžete tak vyplnit volný čas, přičemž se nejedná o náročnou zábavu. Lístky na tombolu můžete prodávat v průběhu celého svatebního dne. Záleží pak pouze na vás, zda celou tombolu vyhlásíte v určitou hodinu a rozdáte výhry, anebo zřídíte vydávací pult, ke kterému si hosté mohou dojít výhru vyzvednout. Počítejte však s tím, že je nutné, aby u rozdávání výher vždy někdo byl, jinak by totiž vznikal zmatek.

Svatební tombola pravidla v podstatě nemá – vše je jednoduché. Stačí hostům nabídnout lístek do tomboly za symbolickou cenu či libovolný finanční příspěvek, přičemž záleží pouze na vás, kolik čísel uděláte výherních. Jestliže máte v plánu zařadit i nevýherní lístky, nabízí se skvělá možnost, jak hostům udělat radost i pokud nic nevyhrají.

Náš tip: Na lístky do tomboly nechte natisknout vtipné či milé citáty, díky nimž neodejde žádný ze svatebčanů s prázdnou. I tato maličkost totiž může vykouzlit úsměv na tváři.

Focení

Na svatbě by rozhodně neměli chybět ani fotografové. Tato svatební zábava může mít mnoho podob. Mnohdy samozřejmě nechybí tradiční focení, při kterém je zachycen průběh celého dne, a můžete si tak vytvořit hmotné vzpomínky. Ovšem fotografování vůbec nemusí být pouze v rukách profesionálních fotografů. S oblibou si lidé na svatby půjčují polaroid – každý tak může zachytit významný moment a odnést si ze svatby jedinečnou malou fotografii.

polaroidky v albu

Záleží pouze na vás, jak tuto tradici pojmete.

Mnohdy na svatbách nechybí ani fotokoutek, v němž si hosté užijí spoustu zábavy. Stačí vybrat menší prostor, který přiléhavě vyzdobíte, například podle tématu svatby. I ve fotokoutku můžete využít polaroid, klasikou však stále zůstává fotograf, co se o tuto zábavu stará. Nezapomeňte ani na zábavné rekvizity, jelikož právě s těmi vznikají ty nejhezčí fotografie.

Nabízí se i moderní řešení, jak zařídit samoobslužný fotokoutek – fotobudka či party zrcadlo, které fotografie zachytí za vás. Ty jsou ve většině případů vybaveny také tiskárnou, co vám fotku okamžitě zhotoví, a vy si ji tak můžete vzít s sebou.

Zábavná show

Jestliže toužíte po velkolepé svatbě, pak by váš zábavný program na svatbu měl nabízet také nějakou show. Vybírat můžete z mnoha možností, řada umělců je ochotna předvést vystoupení na svatbu. Jednat se může například o ohňovou show, ovšem skvělou zábavou je například také akrobacie či taneční vystoupení. Jestliže vás tedy napadá někdo, koho byste na svou svatbu chtěli pozvat, aby předvedl svou show, pak neváhejte. Jedná se o netradiční zážitek, na který hosté jen tak nezapomenou.

Tradiční zábava

Kromě různých her, které si vyberete, by ve svatebním programu neměly chybět také klasiky, které patří k tradicím. Nabízí se jich hned několik, přičemž některé mají spíše romantickou atmosféru a symboliku, zatímco jiné mají za cíl hlavně pobavit.

Sundávání podvazku

Svatební podvazek je pro nevěstu symbolem věrnosti a nevinnosti, ovšem v této době získala tato tradice poměrně přenesený význam. Stále je však velmi oblíbená a řada nevěst si svatbu bez podvazku nedokáže představit. Ovšem tento malý kousek látky také přímo vybízí k zábavě. Jedná se o sundávání podvazku, které je úkolem ženicha. Pointou je, že podvazek však musí sundat bez pomoci rukou.

Jestliže mu to chcete ještě ztížit, můžete mu také zavázat oči. Ačkoliv se nejedná o zrovna decentní zábavu, ve svatebním programu si často najde své místo a je skvělou zábavou pro manžele i svatebčany.

Náš tip: Sundaný podvazek navíc muž často hází do davu svobodných mužů z řad hostů. Ten, který ho chytí, se bude podle tradice do roka ženit.

Únos nevěsty

Mezi známé tradice patří také únos nevěsty. Jedná se o humornou vsuvku, je však třeba být při této zábavě opatrní. Cílem je unést nevěstu z hostiny, mnohdy v podvečer, kdy na řadu přichází volná zábava. Ženich by si toho neměl všimnout. Nevěsta je pak odvezena většinou do blízkého lokálu, kde si společně s muži, kteří ji unesli, vychutnává jídlo a pití.

Úkolem ženicha je nevěstu najít, přičemž musí následně také zaplatit útratu v lokále. Organizace takovéhoto únosu však může být poněkud složitá a zdlouhavá, proto je možností nevěsta také schovat pouze do jiného pokoje v budově. Účelem této zábavy rozhodně není nevěstu co nejlépe schovat, mělo by jít pouze o krátkou vsuvku.

Nikoho totiž nepotěší, když nevěstě se ženichem přerušíte zábavu na pár hodin.

Hod kyticí

Hod svatební kyticí na svatbě rozhodně nesmí chybět. Jedná se o oblíbenou tradici, která bývá také značně zábavná. Jestliže se nevěsta nechce vzdávat své svatební kytice, je dobré nechat si vyrobit ještě jednu stejnou, kterou pak bude moci házet. Pak už jen stačí postavit svobodné dívky a ženy do hloučku, přičemž nevěsta pak zády k nim hodí kytici. Ta, která kytici chytí, by se do roka měla také vdávat.

Tanec

Jedním z nejkouzelnějších momentů svatebního dne je první tanec. Výběr písničky na svatbu k tanci může být složitý, novomanželé mnohdy volí písničku, co je jim nějakým způsobem blízká a mají ji v oblibě. Jednat se může o normální tanec, ovšem některé páry si s radostí připravují také speciální choreografii. První tanec většinou probíhá v kruhu svatebních hostů, vprostřed něhož mají novomanželé svůj tanec.

Po první písni se pak samozřejmě nabízí možnost pro hosty zatančit si s nevěstou či ženichem. Přednost mají samozřejmě rodiče novomanželů.

Překvapení

Svatební překvapení je součást programu, na kterou se novomanželé nemohou tak úplně připravit. Překvapení na svatbě totiž organizují přátelé či rodina. Je dobré novomanželům sdělit, že plánujete nějaké překvapení. Díky tomu ho lze totiž zařadit do programu, určit přibližnou dobu trvání. Není přitom třeba prozrazovat, o co se bude jednat. Takovéto překvapení je totiž milým zpestřením svatebního programu, které nečekají ani novomanželé.

Náš tip: Jednat se může o různé scénky či příběh plný vzpomínek doprovázený projekcí fotek a videí.

Videoprezentace

Videoprezentaci lze zařadit spíše do doplňkového programu. Jestliže máte možnost promítat v místě konání svatby své fotografie a videa, jedná se o vděčný prvek zábavy na svatbu, který hosty rozhodně zaujme. Příprava této zábavy přitom není složitá a není třeba její průběh složitě organizovat.

Jedinečné vzpomínky

Zábavná může být i tvorba vzpomínek, díky nimž se budete moci kdykoliv vrátit k atmosféře vašeho svatebního dne. Nejčastější jsou samozřejmě fotografie, ovšem nabízí se i další způsoby, jak zvěčnit průběh svatby, a to klidně i zábavným způsobem.

Svatební noviny

Svatební noviny nejsou samotnou součástí programu, jejich úkolem je spíše předávat informace. Mnohdy je v nich uveden hlavně harmonogram celého dne a důležité informace, například chody hostiny a podobně. Prostor svatebních novin ovšem můžete využít také pro zkrácení dlouhé chvíle hostů.

 • S oblibou jsou do nich uváděny třeba zábavné historky ze života novomanželů, díky kterým se o nich dozvíte něco nového.
 • Součástí bývají například také vtipy o manželství, svatební horoskop či různé zajímavosti, třeba o místě konání svatby.
 • Jestliže chcete hosty spojit, můžete vytvořit rodinnou křížovku, ve které budou po odpovědích na otázky pátrat u ostatních hostů.
 • Zábavu na svatbě můžete hostům zpříjemnit i křížovkou o novomanželích

Vytváření fotoalba

Fotoalba jsou krásným způsobem, jak všechny vzpomínky uchovat na jednom místě a kdykoliv se k nim vracet. Vytvořit si ho můžete z profesionálních fotek, které dostanete po svatbě, ovšem své kouzlo mají právě také fotky z fotokoutku, co hosté mohou rovnou vkládat do alba na místě.

Zpracování může být různé, popusťte proto uzdu své kreativitě či poskytněte hostům volnou ruku při tvorbě svatebního fotoalba.

Svatební kniha

S fotoalbem svým způsobem souvisí také svatební kniha. Potřebovat budete pouze knihu s prázdnými listy – na ty pak hosté mohou psát krátké vzkazy a vlepit k nim fotku. Ať už z fotokoutku, či právě jednu z těch, které vytvořili polaroidem. Svatební kniha má tak přidanou hodnotu, právě díky momentkám a popiskům od hostů.

Zábava pro děti

Řada svatebčanů má malé děti, jestliže tedy počítáte, že i ty se zúčastní svatby, je dobré připravit pro ně program. Zábava na svatbu pro děti je důležitá, jelikož tato událost pro ně není tak významná a pravděpodobně je nebude dlouho bavit. Proto je dobré s tím počítat a vytvořit prostor i pro ně. Proto je dobré s tím počítat a vytvořit prostor i pro ty nejmenší, včetně miminek, aby se cítili jako součást oslavy. 

U nejmenších dětí je pak dobré zařídit nejen zábavu, ale i místo, kde si můžou v klidu odpočinout či usnout. Takové přetažené miminko, kdy je natolik unavené, že nemůže spát, může vést k podrážděnosti a neutuchajícímu pláči, což by mohlo narušit atmosféru svatby.

Oblíbeným řešením je zařízení alespoň malého dětského koutku, kde děti najdou hračky či třeba svatební omalovánky. Program pro děti na svatbě může být různý, snažte se zábavu přizpůsobit hlavně jejich věku.

Náš tip: U nejmenších dětí je pak dobré zařídit také zodpovědné hlídání – chůvu, která na děti bude v průběhu dne dohlížet. Díky tomu si dospělí budou moci užít svatební den, aniž by neustále odbíhali k dětem a stresovali se.

Zábava na svatbu je velké téma. Organizace svatby rozhodně není hračka, proto je dobré připravovat se s dostatečným předstihem. Co se zábavy na svatbu týče, máte na výběr z nepřeberného množství možností. Zaměřte se proto hlavně na svůj vkus a myslete také na hosty, díky tomu zvládnete vybrat ty pravé aktivity, které nabídnou spoustu zábavy či vzpomínek hostům i novomanželům.