Svatební checklist: Sestavte si podrobný seznam věcí, které na svatbu zařídit

Svatba je jedinečným životním okamžikem, na který je dobré se perfektně připravit. Pokud totiž nepodceníte plánování, můžete se těšit na dokonalý den, který bude přesně podle vašich představ. A proto je důležité připravit si svatební checklist – abyste si celý den užili naplno a rádi na svatbu vzpomínali.

Je však třeba připravit se na značný stres a starosti, které plánování svatby přirozeně provází. S několika tipy však plánování zvládnete bez problému.

Svatební checklist

Ještě, než se pustíte do sepisování konkrétních kroků a záležitostí, které je třeba naplánovat, zkuste se zamyslet, jaký postup plánování pro vás bude ten nejlepší. Pokud si to napíšete na papír, s mnohem menší pravděpodobností na něco zapomenete. Vše potřebné totiž můžete mít stále na očích a upravovat to dle aktuální situace, co vám ještě chybí.

Pokud patříte mezi příznivce diářů, pak si můžete pořídit svatební diář. Do toho si nevěsty s oblibou zapisují vše, co se svatbou souvisí. Získáte tak dostatek prostoru u každého dne, abyste si mohli svůj svatební checklist zapsat na jedno místo. Kromě toho však můžete v diáři najít také připravené místo pro návrh rozpočtu, seznam hostů i přesnou organizaci samotného svatebního dne.

Podobnou možností jsou také svatební diáře, do těch si můžete plánovat, a zpravidla v nich najdete místo i pro osobní poznámky.

Diář se tak stane skvělou vzpomínkou, do níž zachytíte všechny emoce, kterými jste v průběhu svatby prošli a zároveň vám pomůže si odškrtnout každý bod, který svatební checklist obsahuje.

Nástěnka

Pokud hledáte něco opravdu přehledného, pak se nabízí ještě nástěnka. Velikost vybírejte dle toho, jak velké plány máte v úmyslu. Čím více prostoru, tím přehlednější nástěnka bude. Můžete si na ni připíchnout různé poznámky, vizitky, významná data a podobně. Její podoba záleží pouze na vás, můžete si ji tak přizpůsobit svým potřebám.

Jestliže nepotřebujete mít plány přímo na papíře, využijte online variantu. Na webu jsou dostupné různé verze svatebních plánovačů, do kterých můžete zahrnout vše, co chcete. Online rozhraní vás provede jednotlivými kroky, abyste na nic nezapomněli. Seznam pak můžete snadno aktualizovat.

Rezervace svatebního termínu

Prvním krokem, který byste při plánování svatby měli udělat, je výběr svatebního termínu a místa. Termíny se totiž často plní dlouhou dobu dopředu, obzvláště pokud si zvolíte oblíbené místo pro konání svateb. S čím větším předstihem si tedy stihnete zarezervovat svůj termín, tím lépe. Nemá smysl riskovat a čekat, zda místo zůstane volné.


Nezbytné formality

Ještě, než se vrhnete na tu zábavnější část, je třeba vyřešit formality. Ke svatbě jsou nutné různé dokumenty, poplatky a podobně, bez kterých se nebudete moci vzít. I tomuto kroku věnujte dostatek pozornosti včasně před svatbou, abyste to neřešili na poslední chvíli.

Pro církevní sňatek

V kostele panuje jedinečná atmosféra, která je pro svatby velmi oblíbená. Pokud tedy i vy plánujete svatbu v kostele, počítejte s tím, že jeden ze snoubenců musí být pokřtěným katolíkem. Církevní sňatek je možno uzavřít pouze pokud nejste rozvedení, navíc vás čeká příprava na manželství. Ta probíhá mnohdy celý rok před svatbou a pomůže vám s ní oddávající kněz. Proto je důležité vybrat si včas oddávajícího a vrhnout se do příprav. V kostele se samozřejmě můžete vzít i pokud nejste věřící, je však nutné najít odsvěcený kostel.

Jedná se o běžný civilní sňatek, nikoliv ten církevní.

Pro občanský sňatek

Občanský sňatek bývá častější volbou, provází ho také řada důležitých formalit. Hned jak vyberete místo a termín svatby, vyrazte na matriku. Zde byste si měli vybrat oddávajícího, aby na vás v daný termín měl čas. Pokud se nechcete brát na matrice, je třeba počítat také s určitým poplatkem za oddání na jiném místě. Mnohdy však není problémem domluvit se v podstatě na jakékoliv lokalitě.

Svatební prsteny

Svatební prsteny nejsou podmínkou pro uzavření sňatku, jedná se však o tak hluboce zakořeněnou tradici, že si to bez nich jen stěží představit. Pokud i vy tedy toužíte po klasických snubních prstenech, objednat byste je měli zhruba čtyři měsíce před svatbou. To je dostatek času pro jejich výrobu a případnou úpravu. Vhodný design však můžete začít vybírat už dříve, rozhodně to totiž není záležitost na chvilku.

snubní prsteny

Náš tip: Rovnou je dobré určit si také rozpočet a další podrobnosti nezbytné pro výběr prstenu. To platí i pro ostatní položky, které svatební checklist obsahuje.

Vyberte si své svědky

Na rozdíl od prstenů, bez svědků se na svatbě neobejdete. Proto je třeba včas si vybrat své svědky. Tato volba většinou nebývá složitá, lidé si často vybírají své nejbližší. Mnohdy právě svědci vám pomohou s plánováním svatby, rozlučky se svobodou a dalšími náležitostmi. Zvolte tedy někoho spolehlivého, s kým dobře vycházíte a chcete ho ve svatební den mít po svém boku.

Během obřadu

Pro samotný obřad jsou velmi důležité občanské průkazy – bez těch to nepůjde. Kromě toho byste neměli zapomenout také na svatební prsteny. Nabízí se však řada dalších detailů, které byste možná měli promyslet, než půjdete ke svatebnímu oltáři. Jedná se například o stolek na podpisy.

Pokud se berete na matrice či v kostele, pak to pravděpodobně nemusíte řešit. Pokud jste však zvolili vlastní lokalitu, pak je dobré vybrat hezký stolek, který bude vypadat dobře i na fotografiích. Jedná se sice o detail, ovšem vyplatí se na něj myslet.

Pro průběh obřadu se hodí zajistit také posezení, obzvláště pokud zvete starší členy rodiny, pro které dlouhé stání nebude příjemné.

Pro příjemnou atmosféru pak nezapomeňte vybrat také hudbu – ať už klasiku, která se na svatbách běžně hraje, či vaše oblíbené písničky.

Oblečení na svatbu

Výběr obleku pro ženicha mnohdy nebývá zrovna složitý. Stačí vybrat vhodný střih a barvu a většinou je vyřešeno. Pokud si chcete nechat ušít oblek na míru, pak je dobré začít s dostatečným předstihem před svatbou. Nezapomeňte také na vhodné boty, doplňky jako je pásek, kravata a podobně.

U doplňku a opasku je chvilku ještě zastavíme. Když hledáte správný opasek k obleku na svatbu, je důležité vzít v úvahu barvu obleku a celkový styl. Zde je několik doporučení pro výběr správné barvy opasku:

Černý oblek: Černý opasek je nejbezpečnější volbou pro černý oblek. Nicméně, tmavě hnědý opasek může být vhodný pro vytvoření kontrastu a dodání nějaké textury outfitu.

Šedý oblek: Pro světlejší šedé obleky (stříbrné a světle šedé) se doporučuje tmavší koňakový, hnědý kožený pásek nebo koňakovo-hnědý opasek. Pro tmavší šedé obleky (uhlazené a antracitové) se doporučuje černý opasek.

Modrý oblek: Pro světlé modré obleky se hodí hnědé nebo koňakové opasky. Středně modré obleky se hodí jak hnědé, tak tmavě modré opasky. Pro tmavší modré obleky se doporučuje černý opasek.

Hnědý oblek: K hnědému obleku se nejlépe hodí koňakové nebo tmavě hnědé opasky. Nicméně, pokud je hnědý oblek velmi světlý, bude se hodit i světlejší koňakový opasek.

Celkově je důležité, aby opasek ladil s barvou bot a ostatními doplňky jako je např. kravata. Vhodný výběr dodá celému outfitu stylový a koherentní vzhled.

O trochu složitější to mohou mít nevěsty, které mají na výběr z velké řady možností.

  • Šaty si můžete nechat ušít na míru a zvolit dokonalý střih.
  • Špatnou volbou však není ani obcházení půjčoven, ve kterých najdete spoustu šatů a pravděpodobně si tak vyberete ty pravé.
  • V některých případech se nevěsty rozhodnout také pro nákup šatů z e-shopu.
dresscode na svatbu

Ovšem vybrat správnou velikost a design může být přes internet složité. Pokud se tedy chcete pouštět do této varianty, pak začněte včas pro případ, že byste několikery šaty museli vrátit.

Pokud máte nějaké požadavky na dress code svatebčanů, pak je dobré vymyslet všechny podrobnosti. Mnohdy se oblečení ladí s hlavní barvou výzdoby svatby, ovšem konkrétní podoba požadavků záleží pouze na vás. Dress code ani není nutností, pokud nechystáte vyloženě formální svatbu.

Perfektní líčení a účes

Jako nevěsta byste si na svůj svatební cheecklist měla naplánovat také setkání s kadeřnicí a vizážistkou. Většinou se jedná o dvě a dvě schůzky – zkušební a ty na svatbu. Zhruba měsíc a půl před svatbou je dobré domluvit si termín pro zkoušku účesu. Zjistíte tak, zda jste vybrala ten pravý, anebo je třeba ho ještě poupravit. Navíc také zjistíte, jak dlouho bude zhruba příprava účesu trvat, abyste to na svatební den perfektně naplánovali.

Líčení nebývá nutné zkoušet předem, ovšem určitě tím nic nezkazíte. Sladíte tak s vizážistkou své představy – je třeba počítat s tím, že svatební líčení bývá výraznější, aby na fotkách nezaniklo. Během zkušebního termínu můžete doladit detaily a na svatbu tak mít perfektní plán.

Pokud jste pečlivá nevěsta a nestačí vám kompletní svatební checklist, připravte si i svůj vlastní na svatební den!

Svatební hostina a raut

Na pořádné svatbě by rozhodně nemělo chybět občerstvení. To může mít různé podoby, například podle toho, v jakou denní dobu se svatba koná. Mnohdy je však kombinována svatební hostina a v pozdějších hodinách pak studený raut. Po celý den tak budou mít hosté něco na zub.

Vzhledem k tomu, že už tak budete mít spoustu starostí, je dobré investovat do profesionálního cateringu. Stačí firmě sdělit své představy a požadavky a oni pro vás sestaví kompletní občerstvení. V případě, že chcete něco ušetřit, pak můžete zkombinovat catering a některé drobnosti připravit sami. Počítejte však s tím, že to bude náročné. U menších svateb nebývá problém zařídit občerstvení svépomocí – budete však potřebovat pomoc rodiny a přátel.

Při sestavování občerstvení se snažte myslet na všechny hosty. Hodí se zařídit alternativy například pro vegetariány, celiaky a podobně.

Náš tip: Pokud na svatbu dorazí také děti, můžete jim zařídit malý raut s pochoutkami pro mlsné jazýčky. Děti totiž většinou neocení svatební hostinu.

Výběr nápojů

K jídlu samozřejmě nesmí chybět ani pití. Základem jsou nealkoholické nápoje. Možností je celá řada. Nakoupit můžete sladké limonády v plastových lahvích a jednoduše vytvořit samoobslužný bar. Přidat však můžete i domácí limonády z kvalitních sirupů doplněné o ovoce a podobně. Skvělou volbou jsou také džusy či čistá voda, konkrétní nákup už záleží pouze na vás.

Když začneme s alkoholem lehce, přichází na mysl víno a pivo. Hodí se pořídit pár možností od každého. Chybět by vám tedy nemělo bílé a červené víno, neváhejte degustovat před svatbou, abyste mohli vybrat to pravé. Pro podávání piva je pak nejlepší zajistit pípu, případně se však nabízí i degustační balíčky.

V neposlední řadě je dobré přidat také tvrdý alkohol. Může být velmi složité vybrat vhodné druhy tohoto alkoholu. V základu by vám neměly chybět klasiky pro míchané drinky – rum, gin či vodka. Přidat pak můžete pálenku, whisku a podobně.

Snažte se volbu přizpůsobit chuti hostů, ačkoliv to není snadný úkol.

Květiny a výzdoba

Květiny a výzdoba jsou velmi důležitým prvkem, který dotvoří atmosféru svatby. Právě květiny představují velké riziko. S předstihem si vytvořte představu o kombinaci dekorací a květin, abyste měli jasno, co chcete. Je dobré si včas vybrat také dodavatele. Květiny je však dobré objednávat až před svatbou, aby byly čerstvé a krásné. Ostatní dekorace však můžete objednat v podstatě kdykoliv. Při plánování je dobré sestavit si konkrétní seznam, abyste měli přesný přehled. Je totiž velmi jednoduché výzdobu zbytečně překombinovat, což nepůsobí vůbec dobře. Všechny prvky proto dobře zvažte.

svatební kytice

Svatební tiskoviny

Mezi svatební tiskoviny patří zejména svatební oznámení a noviny, případně pak i cedulky pro zasedací pořádek. Nejjednodušším řešením je zadat kompletní požadavek grafickému studiu, které pro vás vše připraví. Druhou možností je pak zpracovat návrh vlastnoručně či někým zkušeným, a poté samostatně zajistit tisk. Rozeslání oznámení neodkládejte na poslední chvíli, vyhnete se tak problémům, kdy už vybraní hosté nebudou v daný termín mít volno.

Sestavení programu

Svatební program bývá často součástí svatebních novin, vytisknout ho však můžete i samostatně. Stačí navrhnout několik jednoduchých bodů. Program totiž mnohdy není přesně dodržen, slouží tedy zejména pro zachování přehledu, co bude následovat a na co se hosté ještě mohou těšit. Nelamte si proto s programem příliš hlavu.

Památka na svůj velký den

Abyste svůj velký den měli navždy zaznamenaný, určitě se vyplatí rezervovat si také fotografa. Pokud chcete mít ze svatby také video, bude třeba fotografů pozvat více, aby měl každý na svůj úkol dostatek času. Konkrétní řešení fotografií může být individuální, rozhodně však na fotografa nezapomínejte. Pokud už máte vybraný termín svatby, můžete rovnou rezervovat také fotografa. Během svatební sezóny se totiž diáře fotografů rychle plní. Nezapomeňte také na polaroid!

Základních bodů na váš svatební checklist, na které při plánování svatby nesmíte zapomenout, je opravdu mnoho. Navíc se nabízí řada dalších detailů, na které je dobré myslet. Proto se hodí sáhnout po diáři či plánovači, abyste neztratili přehled. Čím dříve s plánováním svatby začnete, tím více času budete mít a vyhnete se zbytečnému stresu.