Svatební rozpočet: Připravte si konkrétní číslo

Svatba by samozřejmě primárně měla být o spojení dvou lidí, kteří se milují a chtějí svůj život strávit spolu. Jenže zařídit celou svatbu něco stojí, a mnohdy se nejedná o malý výdaj. Proto je důležité při plánování svatby zvážit i tento aspekt. Jedná se o jednu z nejdůležitějších věcí, na které se jako pár musíte shodnout. A možná vás překvapí, kolik taková svatba může vlastně ve výsledku stát. Máte připraven svatební rozpočet?

Decentně, nebo ve velkém stylu?

Jestliže se rozhodnete, že se chcete vzít, jednou z prvních věcí by mělo být domluvit se na představě o svatbě. Zda toužíte po velké honosné svatbě s mnoha hosty, anebo si vystačíte spíše s menším obřadem. Dle toho se totiž bude odvíjet také svatební rozpočet.

Výdaje za svatbu se člení do mnoha různých kategorií, přičemž některé z nich nelze vynechat. Vždy se však nabízí několik různých řešení, z nichž si můžete vybrat přesně dle svých možností a představ. Při plánování svatby proto vždy jako první připravte svatební rozpočet, abyste měli jasný přehled, co si můžete dovolit. Dle toho se vám pak bude vše snadněji zařizovat.

Jak ušetřit svatební rozpočet?

Svatba vás vlastně nemusí v podstatě nic stát, tedy rozhodnete-li se pro svatbu ve čtyřech.

  1. Ušetřit můžete všude – oblečení vezmete ze svého šatníku, či si ho vypůjčíte od přátel.
  2. Květinu lze vytvořit z lučního kvítí či zakoupit levné květiny z obchodu.
  3. Investovat dokonce nemusíte ani do snubních prstenů, jelikož pro svatební obřad nejsou povinné. Ve výsledku tak zaplatíte pouze správní poplatek.

Může se tak jednat o praktické řešení, pokud vám záleží pouze na stvrzení vašeho sňatku. Pro mnoho lidí však toto pravděpodobně není ideálním řešením, a raději by si užili i luxus, který ke svatbám jednoduše patří. V takovém případě je pak důležité sestavit podrobný finanční plán, do něhož zahrnete všechny možné výdaje.

Uspořádejte svou svatbu v květnu, tedy mimo sezonu, a ušetřete tak na cenách nejen za pronájem!

Formality

Nezbytností pro každou svatbu je vhodné místo pro svatební obřad.

  • Jestliže se rozhodnete pro svatbu v místě svého bydliště, většinou na radnici, v úřadem stanovené dny nemusíte platit žádný poplatek.
  • V jiné dny je však třeba počítat se správním poplatkem, který se pohybuje zhruba kolem 1 000 korun.

Pro svatbu si však samozřejmě můžete vybrat také jiné místo. Jednat se může o to, které pro vás má svůj význam, anebo se vám prostě líbí a chcete si zde užít svůj velký den. V takovém případě je nutné domluvit se s matrikou, zda je oddávající ochoten na místo dorazit a oddat vás. Za tuto možnost však také zaplatíte, poplatek je většinou minimálně dalších 1 000 korun. Odlišné to je u církevních sňatků, kdy si můžete vybrat vlastního oddávajícího.

Můžete se s ním tak seznámit předem a neuvidíte ho poprvé až u samotného obřadu. Poplatek se u každého oddávajícího může lišit, pohybuje se v řádu několika tisíc. U občanského sňatku většinou nelze zvolit konkrétního oddávajícího. V některých případech jsou však předem vypsané termíny, lze tedy zvolit ten, v němž vás oddá oddávající, kterého jste si vybrali.

Kompletně byste se s cenou měli vejít do deseti tisíc korun.

Je třeba počítat také s tím, že zaplatíte za místo, kde se chcete vzít, tedy pokud se nejedná o radnici. Svatby jsou s oblibou konány na hradech a zámcích, zde se cena pohybuje kolem tří tisíc korun. Zvolit však může libovolné jiné místo – cena za pronájem se může výrazně lišit. Zjistěte si proto předem, kolik zaplatíte za vybrané místo a jak to zatíží váš svatební rozpočet.

Pro nevěstu

Vzhledem k tomu, že se jedná o velký den, každá nevěsta chce vypadat co nejlépe. S tím souvisí celá řada vybavení a služeb. Tím nejdůležitějším jsou samozřejmě svatební šaty. Záleží na vás, zda se rozhodnete zakoupit jednoduché bílé šaty, anebo si raději půjčíte (případně koupíte) honosné svatební šaty.

  • Průměrná cena za svatební šaty je 9 000 korun, i zde však velmi záleží na vašem individuálním rozhodnutí.
  • Dále je třeba započítat další doplňky, jako jsou boty, šperky a podobně. Počítejte s výdajem zhruba 4 000 Kč.
  • Mnohdy je třeba počítat také se službami vizážistky a kadeřnice. Za kosmetiku a úpravu vlasů se cena pohybuje kolem čtyř tisíc korun.

Ať už se bavíme o jakémkoliv výdaji, lze odhadnout pouze jeho průměrnou výši. Samozřejmě tak můžete výrazně ušetřit, ovšem jistě některé položky mohou stát také více. Lze proto doporučit používat „pravidlo tří – pokud chcete ušetřit, danou částku vydělte třemi, a získáte minimální cenu. Naopak pokud vám na financích tolik nesejde, průměrný výdaj můžete vynásobit třemi, čímž zhruba získáte maximální cenu.

Pro ženicha

Samozřejmě nesmí chybět ani vhodné oblečení pro ženicha. I zde se nabízí možnost, zda oblek zapůjčit, nebo koupit. Budeme-li počítat cenu obleku včetně obuvi a dalších potřebných doplňků, cena za půjčení se pohybuje kolem 7000 Kč. Zakoupení obleku je pak o něco dražší a vyjde zhruba na 12 000 korun. I ženich si samozřejmě může užít před svatbou péči vizážistky a kadeřnice, tyto výdaje jsou však velmi individuální.

Prstýnky

Jak již bylo řečeno, prstýnky nejsou pro svatební obřad nutností. Jsou však se svatbou úzce spjaty, a lze si bez nich obřad jen stěží představit. Průměrně se cena za pár snubních prstenů pohybuje mezi 15—20 tisíci korun. Záleží však na tom, jaký materiál a provedení si vyberete. Samozřejmě se dají najít i luxusnější kousky. Symbolicky však poslouží i levnější šperky, pokud si zrovna na prstýncích nepotrpíte.

Tiskoviny a doplňky

Milou drobností, která na většině svateb nechybí, jsou různé tiskoviny. Svým způsobem je nezbytností svatební oznámení. Motiv si můžete navrhnout vlastní a nechat ho pouze vytisknout, anebo využít služeb zkušených grafiků. Ti vám mohou v jednotném stylu společně vytvořit také svatební jmenovky a svatební noviny. Jedná se o praktické doplňky, které na svatbě rozhodně oceníte. Nelze však říct, že by byly nezbytné.

Výdaje za tiskoviny jsou většinou průměrně tři tisíce korun.

Květiny a výzdoba

Co se týče výzdoby a květin, zařídit ji můžete za pár tisíc, ovšem lze za to nechat také desetitisíce. Výběr různých květin a dekorací je totiž opravdu široký, jen stěží tak lze odhadnout cenu, kterou za výzdobu dáte. Na většině svateb nechybí svatební kytice a další kytice například pro svědkyni a podobně. Za květiny tak lidé utrácí v průměru 6 000 Kč.

Další výzdoba je pak opravdu individuální. Jestliže se svatba koná venku, pravděpodobně tolik výzdoby potřebovat nebudete. Některá místa však přímo vybízí k různému zdobení.

svíticí písmena

Za výzdobu tak počítejte do svého svatebního rozpočtu zhruba 10 000 Kč.

Jídlo a pití

Jestliže chcete po svatebním obřadu konat také svatební hostinu, je třeba počítat s výdaji za jídlo a pití. V některých případech můžete kompletně zaplatit catering včetně pronájmu vybraného místa. Jestliže si však občerstvení zajišťujete sami, může být obtížné odhadnout, kolik jídla a pití budete potřebovat. Jestliže se rozhodnete pro pronájem včetně cateringu, cena vychází zhruba na 900 korun za osobu.

O něco dražší to však může být v restauraci či hotelu. Za pronájem místa totiž zaplatíte kolem 10 000 Kč, přičemž následně je třeba počítat také s cca 1 400 Kč za jídlo na osobu. K tomu vše nezapomeňte ani na pití – spojíme-li alko a nealko, většinou se cena pohybuje kolem 450 korun na osobu.

Sladké pečivo

Cukrovinky a různé zákusky na svatbách jsou volitelné, ovšem klasikou bývá minimálně svatební dort. Cena za něj je zhruba 5 000 Kč.

  • Samozřejmě můžete zvolit i další sladké pečivo, oblíbené jsou různé menší zákusky, u těch se cena pohybuje kolem 17 Kč za kus.
  • Tradicí bývají také svatební koláčky, kterých je na svatbě spousta. Cena za kus je zhruba 7 Kč za kus.

Záleží však pouze na vás, pro jakou možnost se rozhodnete. Jestliže máte ochotnou maminku, sestru či známou, která ráda peče, můžete se domluvit, že vám sladké pečivo připraví, a cena tak může být o něco příznivější.

Služby

Na svatbě jistě oceníte různé služby. První z nich jsou služby fotografa. Ten se totiž postará, abyste měli krásné vzpomínky na svůj svatební den. Cena za celodenní focení se většinou pohybuje kolem 15 000 Kč. Jestliže chcete ze svatby také video, počítejte s dalšími 20 000 Kč.

focení na mobil
Pokud umíte fotit a máte dobré mobily, jde to i takto.

Další možností je zařídit si fotokoutek. Ten vás vyjde finančně o něco příznivěji, nelze však říct, že by sloužil jako náhrada profesionálního fotografa.Ten je totiž celý den připraven pro vás zachytit jedinečné okamžiky.

Fotokoutek je však skvělým doplňkem, případně si můžete zapůjčit polaroid a nechat hosty tvořit originální fotografie.

Počítat byste měli také s hudebním doprovodem. Hodí se mít po ruce DJ, který je připraven hrát na přáním a postará se tak o možnost taneční zábavy, či nabídne hudební podklad pro celý den. Cena je většinou kolem 10 000 korun.

Koordinátor zvedne svatební rozpočet, sníží starosti.

Abyste plánování i průběh celé svatby měli o něco jednodušší, nabízí se služby svatebního koordinátora. Ten vám pomůže při plánování a bude zde pro vás i v samotný den svatby. Je připraven řešit případné problémy a celkově vám usnadní průběh svatebního dne, abyste se mohli soustředit hlavně na sebe. Jeho služby většinou stojí kolem 15 000 korun.

Hlídání dětí

Jestliže na své svatbě uvítáte i děti, je dobré zajistit jim hlídání. Umožníte tak rodičům užít si vaši svatbu, aniž by museli neustále pečovat o své ratolesti. Hlídání dětí nabízí agentury se zkušenými pracovníky, jedna chůva se tak může postarat o několik dětí a zajistit jim program, aby se nenudily, zatímco dospělí se baví.

Cena začíná na 450 korunách za hodinu. Jestliže hledáte levnější řešení, můžete využít svatební chůvu, která si za hodinu vezme méně.

Náš tip: Případně můžete hlídáním pověřit některou z kamarádek či babiček na svatbě.

Vzhledem k tomu, že plánování svatby je velmi individuální, jen stěží lze dělat průměrný odhad, na kolik vás svatební den vyjde. Nabízí se totiž celá řada dalších služeb, co na svatbě můžete využít. Záleží už tedy pouze na vás, co dalšího na svůj svatební plán zařadíte. Vždy se však snažte předem zjistit orientační cenu, kterou si zanesete do svého rozpočtu. Díky tomu vás ve výsledku nepřekvapí žádný výdaj.