Žádost o ruku: Požádejte tak, že na to nikdy nezapomenete!

Žádost o ruku je jedním z nejvýznamnějších momentů v životě ženy i muže. Pokud i vy cítíte, že nastal ten pravý čas pro plánování svatby, pak vás čekají náročné přípravy pro perfektní žádost o ruku. Tento moment by totiž měl být opravdu nezapomenutelný. Nabízí se přitom spousta různých možností, jak to můžete provést.

Ještě, než začnete

Žádost o ruku je velká věc. Ještě, než se do ní vrhnete, je dobré se na ni připravit. Obzvláště pokud nechcete, aby vás případně čekalo zklamání. Je velmi důležité nejprve se ujistit, že zásnuby jsou tím správným dalším krokem pro vás oba. Neznamená to, že s nasazením zásnubního prstýnku musíte hned začít plánovat svatbu. Je však třeba mít jistotu, že tímto směrem oba chcete svůj vztah směřovat a jste připravení.

Jestliže se rozhodnete plánovat žádost o ruku, je důležité zařídit všechny náležitosti.

Jednou z těch nejdůležitějších je zásnubní prstýnek. Je tedy třeba zjistit správnou velikost prstýnku a vybrat vhodný design. Další okolnosti naplánujete stěží – snažte se však zaměřit na přípravnu vhodné atmosféry. Ta pravá chvíle pravděpodobně nenastane nikdy a nemá smysl na ni čekat, na druhou stranu, pokud má vaše partnerka zrovna špatný den, není ten správný čas žádat ji o ruku.

Romantická žádost o ruku

Pokud patříte mezi romantiky a vaše nastávající si užívá jemnou pozornost a kouzelné chvíle, pak byste rozhodně měli zvážit některou z těchto možností, jak ji požádat o ruku.

 • Pod noční oblohou – právě hvězdy na nebi jsou jednou z velmi romantických věcí. Večer vás čeká klid pouze pro vás dva, přičemž pro pozorování hvězd můžete vybrat vaši oblíbenou vyhlídku či jiné místo. Pokud hledáte opravdu jedinečný moment, počkejte na perseidy. Ty zpravidla padají začátkem srpna.
 • Piknik – může se zdát jako obyčejná záležitost, ovšem poskytne soukromí a také romantiku. Záleží pouze na vás, jak tento prostor využijete. Chybět by však nemělo dobré pití a jídlo, svíčky či lucernička a pak už to záleží pouze na vás.
 • Romantická večeře – klasika, která neurazí. Vaše oblíbená restaurace nabídne příjemnou atmosféru, domluvit se přitom můžete i s obsluhou, která vám může pomoci tento zážitek dovést k dokonalosti.
 • Let balónem – pokud vás láká romantika, ale nechcete se držet při zemi, pak je let balónem jasnou volbou. Požádat o ruku můžete přímo v balónu, anebo třeba být kreativní a vytvořit na louku, přes kterou poletíte, výrazný nápis „Vezmeš si mě?”
 • Za doprovodu hudby – místo vůbec nemusí být klíčové, aby tento moment byl nezapomenutelný. Velmi důležitá je také hudba. Pokud zkombinujete vaše oblíbené místo a partnerčinu oblíbenou hudbu, pak bude žádost o ruku jednoduše dokonalá.

Svatební kvíz může obsahovat otázku právě o zásnubách!

Netradiční zážitek

Jestliže vám nestačí obyčejná žádost o ruku, pak se nabízí spousta možností, jak to provést netradičně.

 • Glamping – spojuje v sobě komfortní ubytování a kempování, nabízí tak jedinečný zážitek sám o sobě. Pokud má vaše milá romantickou duši a blízký vztah k přírodě, pak se jedná o ideální místo. Budete mít soukromí jen pro vás dva, danou chvíli tak můžete dovést k dokonalosti.
 • Plavba na lodičkách – na vodě panuje jedinečná atmosféra, o romantiku tak rozhodně nebude nouze. Na výběr přitom máte z různých možností – ať už vyrazíte pouze na jezero, anebo třeba do hausbótu.
 • Na vrcholu kopce – pokud jste sportovními nadšenci, pak svou milou můžete požádat na vrcholu kopce. Po náročném výšlapu ji tak bude čekat nezapomenutelný moment, přičemž užít si můžete krásného výhledu a přírody.
 • Ohňostroj – poněkud neobyčejná je také žádost o ruku za doprovodu ohňostroje. To rozhodně vytvoří jedinečnou atmosféru. O pomoc můžete požádat své přátelé, kteří pro vás ohňostroj vytvoří, anebo vytvořit na společenskou akci, kde se na ohňostroj můžete těšit.

Osobitá žádost

Žádost o ruku je velmi osobní věcí a je proto důležité vložit do ní kousek sebe. K tomu vám mohou pomoci básně, písně, či třeba dopis.

 • Báseň – pokud patříte mezi kreativní duše, pak byste této příležitosti rozhodně měli využít. Právě do básně totiž můžete vložit všechny své city a vhodná slova, kterými vyjádříte lásku a žádost o ruku.
 • Píseň – jestliže žádost o ruku chcete posunout ještě na vyšší úroveň, pak namísto básně můžete zkusit složit písničku. Výběr hudebního doprovodu záleží pouze na vás – pokud sami umíte na hudební nástroj, máte výhodu, případně o pomoc můžete požádat kamaráda, který se hudbě věnuje.
 • Dopis – pokud vám chybí básnické střevo, ale se slovy vám to jde skvěle, pak můžete napsat obyčejný dopis. I touto formou totiž můžete perfektně vyjádřit své emoce, sdělit vše důležité a vytvořit žádost o ruku nezapomenutelnou.

Předejděte nervozitě

Vzhledem k tomu, o jak velkou událost se jedná, zcela přirozeně vás může potkat nervozita. Ta může být tak veliká, že vám při žádosti o ruku dojdou slova. Pokud patříte mezi citlivé osobnosti, pro které takový proslov může být opravdu náročný, pak můžete využít jiné možnosti.

 • Video – takováto žádost o ruku dává obrovský prostor pro kreativitu. Video totiž můžete vytvořit v podstatě z čehokoliv. Ať už se rozhodnete nahrát svůj proslov někde v soukromí a poté ho své milé pustit, anebo do videa zahrnete také společné zážitky – fotografie, různé útržky a podobně. Nebudete se tak muset trápit proslovem na místě.
 • Audionahrávka – v podstatě podobná možnost jako video, akorát bez vizuálního doprovodu. Nahrávku s žádostí o ruku můžete své partnerce pustit do sluchátek, když budete mít chvíli pro sebe.

Buďte tajemní

Žádost o ruku můžete zpracovat také zábavnou formou. Obzvláště pokud patříte mezi milovníky záhad a s oblibou třeba vyrazíte za únikovkou, pak vás tyto způsoby rozhodně zaujmou.

 • Šifrovací hra – stačí najít určitou šifru a onu důležitou otázku zašifrovat. S partnerkou ji pak stačí vyluštit, rozhodně nepřijde o moment překvapení, jedná se totiž o velmi originální žádost.
 • Únikovka – tento způsob může být o něco složitější, vytvořit únikovku či podobnou zábavu totiž není zrovna snadné. Pokud se vám však podaří sestavit program plný různých úkolů, na jejichž konci bude čekat snubní prsten, pak směle do toho.

Perfektní místa za hranicemi

Pokud hledáte opravdu jedinečný čas a místo, pak můžete svou otázku vyslovit v zahraničí. Ideálních míst se nabízí celá řada.

 • Pláž – zvolit si můžete jakoukoliv pláž, třeba ve své oblíbené destinaci. Všude panuje skvělá atmosféra, žádost o ruku tak získá romantický nádech.
 • Polární záře – pokud vás nelákají slunné a teplé pláže, můžete vyrazit raději na sever. Hned v několika destinacích můžete narazit na polární záři. Plánování takového výletu však není zrovna jednoduché a nemusí se vždy podařit.
 • Paříž – kde jinde žádat o ruku než právě v hlavním městě romantiky. Nemusí to být zrovna klišé pod Eiffelovkou – vyberte příjemnou restauraci, či vyrazte na plavbu po řece. Je dobré si vše předem dobře naplánovat.
 • Benátky – městem, kde vás nepochybně také čeká romantika, jsou právě italské Benátky. Těšit se můžete na jedinečnou atmosféru, přičemž žádost můžete vyslovit třeba přímo na gondole.

Za doprovodu blízkých

Žádost o ruku mnohdy probíhá spíše v soukromí, jelikož tato chvíle je hlavně o vás dvou. V některých případech se však mohou objevit okolnosti, za kterých můžete o ruku požádat i ve společnosti. Vyhněte se však veřejným místům, kde je příliš cizích lidí, pokud netoužíte po zbytečné pozornosti. Zůstaňte spíše v kruhu blízkých přátel a rodiny.

Na Vaši žádost o ruku budete často vzpomínat při výročí svatby!

 • Na svatbě – svatba kamarádky či kamaráda je skvělou příležitostí, kdy svou partnerku požádat o ruku. Právě když nevěsta hází kyticí, vzniká perfektní moment pro vaši otázku.
 • Na rodinné oslavě – při některých oslavách můžete také využít příležitosti a požádat svou milou o ruku. Snažte se však vyhnout Vánocům, jejím narozeninám a podobně. Tyto dny už jsou výjimečné samy o sobě, žádost o ruku si proto raději nechte na jindy.

Pro každého může tím pravým místem a časem pro žádost o ruku být něco úplně jiného. Vždy se proto řiďte hlavně svým srdcem a snažte se najít místo, se kterým vás oba něco spojuje. Originalita se rozhodně cení, chybět by však neměla ani kapka romantiky a příjemná atmosféra.