Na první pohled se průběh svatebního obřadu může zdát jako jasná věc. Při plánování svatby je však důležité zaměřit se na všechny detaily, aby vše mohlo proběhnout hladce a podle vašich představ. Právě proto se hodí znát svatební obřad krok po kroku. Díky tomu budete vědět přesně, co vás čeká. To vám usnadní přípravu na svůj velký den.
Náležitosti před obřadem
Řadu nezbytných formalit je třeba zařídit ještě před začátkem samotného svatebního obřadu.
Doklady
- Jednou z těch nejdůležitějších je předání dokladů, konkrétně občanských průkazů nevěsty, ženicha a obou svědků.
- V některých případech si od vás matrikář či matrikářka doklady vyžádají sami a nemusíte tak na to myslet.
- Ovšem rozhodně to není pravidlem, proto na to nezapomeňte.
- Doklady může matrikáři donést jeden ze svědků či některá z družiček.
- Před samotnou svatbou se vždy ujistěte, že všechny potřebné občanské průkazy jsou platné a dejte pozor, aby ho nikdo z těchto čtyř lidí nezapomněl.
Bez občanských průkazů se totiž svatební obřad nemůže uskutečnit.
Snubní prsteny
Další nezbytností jsou snubní prsteny. Jestliže máte někoho, kdo je ponese k oltáři, nemusíte se o ně starat. Ovšem pokud toto pro vás není vhodné řešení, je třeba, abyste snubní prsteny předali také matrikáři či matrikářce, kteří je pak připraví na vhodné místo.
Před začátkem obřadu pak už jen stačí shromáždit hosty na dané místo. Je dobré organizovat jejich usazení pod taktovkou jednoho člověka, který se této náležitosti zodpovědně ujme.
Náš tip: Vyhraďte si dostatek času, aby si všichni hosté stihli najít své místo a nemuseli se narychlo někde mačkat. Nezapomeňte, že první řady jsou vyhrazeny pro rodinné příslušníky nevěsty a ženicha.

Průběh svatebního obřadu
Jakmile je vyřízeno vše potřebné pro začátek svatebního obřadu, může se přistoupit k tomu nejdůležitějšímu pro tento den. Předem nelze přesně říci, kolik času svatební obřad zabere. U běžného občanského sňatku mnohdy bývá hotovo maximálně do hodiny od začátku obřadu. Vše je však značně individuální, jelikož jednotlivé části obřadu se pro každý pár mohou lišit.
Pokud máte svatbu v boho stylu, není neobvyklé absolvovat obřad naboso!
Zatímco někteří tedy svatebnímu obřadu věnují desítky minut, u skromných svateb se tato doba může zkrátit klidně na čtvrt hodiny. Nejdůležitější však je, abyste si tento čas užili, nikoliv to, jak dlouho obřad ve výsledku bude trvat.
Církevní sňatky v kostele mnohdy trvají o něco déle, odhadem se jedná o 1,5 hodiny.
Svatební obřad se skládá z několika důležitých bodů. Jaké to jsou?
- Samotný start obřadu je dobré ohlásit hudbou, abyste získali pozornost svatebčanů a nikomu neunikl začátek.
- Pořadí příchozích hostů může být poněkud složité určit, a to zejména pokud rodiče snoubenců nejsou spolu a mají jiné partnery. Na pravidla klasického pořadí příchozích se však podíváme později.
- Jakmile jsou snoubenci, svědci a družičky připraveni u oltáře, slovo dostává oddávající.
- Matrikářka představí oddávajícímu nevěstu s ženichem a svědky.
- Poté přichází na řadu svatební řeč oddávajícího. Ta je zakončena tradiční otázkou, zda snoubenci se sňatkem souhlasí. Jakmile oba odpoví ano, sňatek je prohlášen za právoplatně uzavřený.
- K tomu samozřejmě nesmí chybět ani výměna již zmiňovaných snubních prstenů. Pak už jen stačí stvrdit vznik manželství prvním manželským polibkem.

Nutné podpisy
Pro úplnost je ještě nutné, aby svědci podepsali protokol o uzavření manželství. Prvním je ženich, následuje podpis nevěsty, poté se podepíše svědek ženicha a svědek nevěsty. Chybět nesmí ani podpis oddávajícího a matrikáře. Jestliže žena převzala příjmení svého manžela, podepisuje se svým novým příjmením, a následně i rodným.
Jakmile jsou splněny tyto náležitosti, v podstatě můžete přejít k oslavám. Následuje totiž novomanželský přípitek, po němž přichází čas na gratulace. Při odchodu z obřadu se většinou utváří takzvaný špalír. Ten je doprovázen řadou tradic, které mají novomanželům zajistit šťastné manželství. Pravidla špalíru mohou být různá, proto toto téma probereme blíže ještě později.
Pořadí svatebčanů
Jestliže oba snoubenci mají úplnou rodinu, pak je pořadí příchozích poměrně jednoduché.
- Jako první do obřadní síně vstupuje ženich za doprovodu své matky, která je po jeho pravici. Jakmile dovede ženicha k oltáři, maminka se usadí na připravené místo v první řadě.
- Následuje příchod otce ženicha s maminkou nevěsty, kteří se také usadí do první řady.
- Po nich přichází oba svědci, přičemž každý z nich se postaví na jednu stranu – ženichův svědek vlevo, nevěstin svědek vpravo. Jestliže jste někoho pověřili nesením svatebních prstenů, přichází jeho chvíle. Prsteny odloží na připravené místo a může se jít také posadit.
- Příchod družiček může nastat před nevěstou, či naopak po ní. Družičky mohou vyrazit před nevěstou, pokud rozhazují okvětní lístky. V některých případech však přichází družičky až po nevěstě, a to v případě, že je třeba nést její vlečku či závoj. Družičky by měly být blízko snoubencům, tedy na podobném místě jako svědci.
A jak se říká, to nejlepší na konec. V závěru přichází nevěsta za doprovodu svého otce. Ten ji přivede k ženichovi, a poté se usadí na své místo. Takto je vše připraveno a může se začít se svatebním obřadem.
Jestliže máte v rodině složitější vztahy, možná nebude možné příchod uspořádat podle těchto pravidel. V takovém případě je třeba trochu improvizovat a vytvořit jiné dvojice.
Ve výsledku záleží pouze na nevěstě a ženichovi, kým se nechají doprovodit k oltáři.
Svatební řeč
Svatební řeč oddávajícího je pro někoho velkým tématem, zatímco jiní ho tolik neřeší. Nabízí se totiž dvě možnosti.
- Oddávající má připravenou svou svatební řeč, která je léty prověřená. Mnohdy se jedná o známé fráze, které každý z nás už někdy slyšel. Rozhodně tak neuděláte chybu, pokud proslov necháte zcela na oddávajícím.
- Druhou možností však je, že si připravíte vlastní svatební řeč pro oddávajícího. Získáte tak osobitou řeč přesně pro vás. Mnoho snoubenců se však pro tuto možnost nerozhodne a vloží svou důvěru do schopností oddávajícího. Ten má totiž přeci jen mnoho zkušeností.
Sliby snoubenců
Moment, kdy máte volnou ruku s kreativitou, nastává při svatebních slibech. Má se jednat o romantickou vložku, při které si budoucí manželé vyznávají lásku, a případně zařadí i nenápadný vtip. Ženich i nevěsta si svůj slib připravují předem a až do obřadu ho drží v tajnosti. Aby právě v moment svatebního obřadu mohli toho druhého okouzlit a stvrdit si svou lásku. A to o něco originálnějším způsobem než s pouhým „ano“.
Ovšem i tento souhlas se sňatkem je velmi důležitý. Pánové mnohdy se svou humornou povahou na oko váhají a rozmýšlí se. Rozhodně však není dobrý nápad odpovědět oddávajícímu „ne“ na otázku, zda si bere přítomnou slečnu.
Ačkoliv je to myšleno jako vtip, tímto slovem dochází k ukončení celého obřadu a manželství tak nevznikne.
Gratulace po obřadu
Jakmile úspěšně zvládnete sliby snoubenců, výměnu svatebních prstýnků i první manželský polibek, celý proces se pomalu blíží ke konci. Po podepsaní protokolu a přípitku, přichází na řadu gratulace. Jedná se o formální tečku za celým obřadem. Gratulaci vždy nejprve přijímá nevěsta, a po ní ženich. První gratulace jsou od oddávajícího a matrikářky, přičemž poté se mohou postupně přidat i ostatní hosté.
Svatební špalír
Svatební špalír je skvělým způsobem, jak opustit obřadní síň a šťastně vkročit do manželství. Hosté utvoří dvě řady lemující cestu, kterou poté projdou novomanželé. Účelem špalíru je obrazně zajistit nevěstě se ženichem úspěch a pohodu. Při průchodu špalírem většinou nechybí ani zvyk, při němž je na novomanžele házena rýže.
Náš tip: V některých případech jsou namísto rýže voleny okvětní plátky, konfety či bubliny z bublifuku – jejich výhodou je, že neudělají takový nepořádek.
Jedná se o jedinečnou zábavu a milý zážitek, který má však také svou symboliku. Má představovat hojnost, plodnost a bohatství. Je však dobré předem se ujistit, zda na místě konání obřadu je možné tuto tradici uskutečnit. Někde totiž může být úplný zákaz házení, či případně budete omezeni pouze na rýži či obilí, která přírodě neuškodí tak jako případné konfety, jež je třeba uklidit.
Náš tip: Na levandulové svatbě házejte usušenou levanduli. Krásně místo provoní!
Během odchodu novomanželů vznikají také skvělé fotky a momentky, které můžete vyfotit na zapůjčený Instax!

Svatební obřad a jeho závěr
Jakmile projdou novomanželé špalírem, přichází čas na další část svatebního dne. Tou bývá samozřejmě svatební hostina. Ještě, než se však vydáte na hostinu, je dobré uspořádat alespoň krátké společné focení. Právě v této chvíli totiž máte největší šanci na pořízení společné fotografie, kde budou všichni hosté.
Samozřejmě si můžete vyhradit také chvilku na focení menších skupinek, to už záleží pouze na vás.
Svatební obřad není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Proto je důležitá důkladná příprava, abyste v průběhu konání obřadu nemuseli na poslední chvíli řešit různé detaily. Díky tomu bude vše probíhat hladce a můžete si tak celou událost užít přesně podle svých představ.