Svatební tombola

Tombola je častou zábavou na různých společenských akcích, přičemž se skvěle hodí i na svatbu. Nejenže při ní zabavíte svatebčany, ale využít ji můžete také pro přilepšení do novomanželského rozpočtu. Výhry totiž vůbec nemusí být hodnotné (tím bývá svatební tombola typická), hlavní je se pobavit a třeba si domů odnést milou vzpomínku na svatební den.

Organizace tomboly

Svatební tombola si žádá určitou organizaci, ovšem nemusíte se bát, že by šlo o něco náročného. Pro mnoho párů a svatebčanů tombola na svatbu neodmyslitelně patří, proto by byla škoda nezařadit ji do svatebního programu.

 • Kromě samozřejmých potřeb jako jsou ceny a lístky budete potřebovat také někoho, kdo se zhostí organizace tomboly.
 • Jestliže chcete ceny losovat, budete potřebovat moderátora.
 • Využít můžete také celodenní výdej cen, jestliže se rozhodnete, že některé, či případně všechny lístky budou výherní.
 • I v tomto případě budete potřebovat někoho, kdo bude ceny vydávat, aby nevznikal zmatek.

Moderátor se může hodit také pro obcházení hostů, aby je nalákal na tombolu a případně také nabídl lístky. Svatební tombola pravidla nemá složitá, ovšem je dobré si všechny náležitosti připravit před samotným svatebním dnem.

Jestliže se rozhodnete tombolu pořádat, nezapomeňte o tom informovat všechny hosty. Můžete ji uvést třeba jako bod ve svatebním programu.

Chybět by navíc neměl ani viditelný a dostupný seznam cen, který si svatebčané budou moci prohlédnout.

Počet cen

Počet cen v podstatě záleží pouze na vás. Klíčové je, zda se rozhodnete tombolu pojmout vážně a nabídnete hodnotnější ceny – jednat se může například o zavařeniny, domácí mýdla a další drobnosti. Ovšem poněkud oblíbenější verzí na svatbách je zábavná tombola, ve které se pod názvy cen skrývá něco docela jiného.

Méně cen může urychlit průběh tomboly při jejich losování, ovšem ve výsledku záleží pouze na vás. Je však třeba se předem rozhodnout, jestli chcete lístky rozdělené na výherní a nevýherní, anebo budete ceny losovat. Jestliže chcete k jednotlivým číslům přiřadit dané výhry, výhodou je, že si host může svou cenu vyzvednout v podstatě kdykoliv. V opačném případě totiž budete muset losovat ze všech lístků, což se může značně protáhnout.

Lístky

Tombolové lístky nemají přesně určenou cenu. Na některých svatbách se můžete setkat pouze se symbolickou cenou či případně dobrovolným příspěvkem do novomanželského rozpočtu. Při určování ceny byste měli vzít v potaz několik faktorů. Jestliže nežádáte jako svatební dar peníze, pak není důvod ostýchat se prodávat lístky do tomboly za určitou cenu.

Zvážit byste však měli hlavně počet losů k prodeji, možnosti svatebčanů a také hodnotu výher.

Náš tip: Abyste to měli jednodušší, můžete se přiklonit spíše k dobrovolnému příspěvku, což ve výsledku může dokonce přinést více financí.

Tipy na dárky

Snad nejčastější volbou jsou vtipné dárky do tomboly. Jejich výhodou je poměrně nízká pořizovací cena, přičemž je můžete nabízet jako luxusní dárek. Při tvorbě názvů se nebojte být kreativní, třeba vás inspiruje některý z těchto návrhů, které jsou ve svatební tombole často používány:

 • Safari – vstupenka do zoo;
 • Set čínského porcelánu – plastové jednorázové nádobí;
 • Luxusní bonboniéra – kostkový cukr;
 • Domácí mikroskop – lupa;
 • Božský klid – špunty do uší;
 • Balíček plný energie – tužkové baterky.
 • Výlet do Provence – usušená levandule

Mnoho dalších možností se přímo vybízí jako dárek do tomboly, jistě zvládnete vymyslet i nějaké vlastní vtipné označení dárků.

Svatební tombola pro děti

Jestliže na svatbě počítáte také s účastí dětí, i pro ně můžete připravit svatební tombolu. Tu můžete zařadit do programu ještě před tombolou pro dospělé. Průběh dětské tomboly se v podstatě nijak neliší, jen je třeba přizpůsobit ceny. Většinou mezi dárky patří hlavně sladkosti, malé hračky a další drobnosti.

Uspořádat tombolu není žádná věda, ovšem organizaci nepodceňujte. Je totiž třeba vše pečlivě připravit, aby ve výsledku nevznikala nedorozumění při rozdělování cen. I proto se může hodit využít služeb svatebního koordinátora, který je připraven vám se vším pomoci.

A jaké další hry si na svatbě můžete zahrát?