Plánování svatby: Postupujte dle jednotlivých kroků

Plánování svatby je rozhodně náročné, to ovšem neznamená, že vás po celé toto období musí provázet stres. Je důležité najít správný postup a plánovat postupně. Začnete-li s dostatečným předstihem, nemusíte se bát, že byste to nestihli. Navíc se nabízí několik pomocníků, kteří vám se vším pomohou.

Kdy začít plánování svatby?                   

Na otázku, kdy začít plánování svatby, je poměrně jednoduchá odpověď – co nejdříve. Pokud se s partnerem rozhodnete, že se chcete vzít, není důvod s plánováním čekat. Čím dříve začnete, tím snadněji můžete pokračovat, jelikož na vše budete mít dostatek času. Nelze tedy říci, kdy je ten ideální čas začít. Mnoho párů s plánováním začíná rok před svatbou.

Dvanáct měsíců přitom bývá minimem, začít můžete klidně i dříve.

Svatební deník

Svatební deník je takovým neobyčejným deníkem. Využijete ho pro zapisování jednotlivých úkolů, které provází plánování svatebního dne. Kromě toho se však jedná také o skvělý způsob, jak zaznamenat všechny své pocity a poznatky. Získáte tak místo, kam si můžete zapsat všechny své nápady, budoucí plány a cokoliv dalšího budete chtít. Svatební deník se hodí i pro ty nejmenší detaily. Po svatbě tak budete mít stále po ruce vzpomínku na celé toto období plánování. Můžete se tak s úsměvem vracet ke každé chvíli, kdy jste se těšili na svůj velký den.

Svatební plánovač

Svatební plánovač je poněkud praktičtějšího rázu. Umožní vám přehledně sepsat všechny úkony, co je třeba do svatby udělat. Můžete do něj zavést také svůj svatební rozpočet. Vytvořit ho lze individuálně online, ovšem dostupné jsou také různé šablony, které si jednoduše vytisknete. Nenabízí se však místo pro zaznamenání bližších detailů – plánovač slouží hlavně jako seznam, podle kterého můžete postupovat.

Náš tip: Plánovač si pak můžete vystavit na viditelné místo a postupně odškrtávat body, které už máte splněné.

První plány

Ještě, než se pustíte do konkrétních plánů, je dobré zamyslet se nad několika základními prvky. Jedním z nich je rozpočet svatby. Jakmile si ho určíte, bude se vám při plánování snadněji postupovat a budete jasně vědět, kolik finančních prostředků vám zbývá. K tomu budete potřebovat také náčrt seznamu hostů, abyste věděli, jak velkou svatbu vlastně chystáte.

Velmi důležité je rozhodnout se také pro termín svatby, a dle toho vybírat svatební místo. Čím dříve si místo a termín vyberete, tím větší pravděpodobnost je, že ve vybraný termín bude ještě volno. Proto to nenechávejte na poslední chvíli. Dobré je také zarezervovat si místo pro svatební hostinu.

Náš tip: Zvažte také, jestli v rodině máte někoho, kdo by vám se zařizováním svatby mohl pomoci. Ať už se jedná o řešení dortu, květin, či třeba dopravy.

Půl roku před

Nejpozději šest měsíců před samotnou svatbou byste měli mít vybraný termín svatby a samozřejmě zamluvené místo pro její konání. Jestliže se rozhodnete pro žádané místo, termíny jsou mnohdy plné rok až dva dopředu. Půl roku před svatbou je také dobré rezervovat si termín u fotografa a případně kameramana. To samé platí také pro hudbu – domluvte si termín s kapelou, DJem, či zpěvákem.

V této době je také dobré mít již vybrané šaty pro nevěstu i oblek pro ženicha.

Čtyři měsíce do svatby

Termín svatby se neúprosně blíží, a čas vám tak uteče rychleji, než byste čekali. Čtyři měsíce před svatbou je dobré vyřešit svatební oznámení, a případně i další tiskoviny, jako jsou svatební noviny či jmenovky. Je dobré mít připravený také harmonogram svatebního dne, společně s večerním programem. Jestliže se nebudete přepravovat vlastními vozy, zařiďte také dopravu pro sebe a svatebčany.

Náš tip: Pokud toužíte po konkrétních svatebních darech, sepište si seznam.

Tři měsíce

Tři měsíce před svatbou už plány získávají jasnější obrysy. V tomto období je třeba rozhodnout se pro konkrétní složení svatebního menu. Nezapomeňte ani na občerstvení pro následnou afterparty. Tři měsíce před svatbou jsou ideálním časem, kdy začít rozesílat svatební oznámení.

  • Je dobré také objednat snubní prsteny, zejména v případě, že si je necháváte vyrobit na míru.
  • Je třeba rezervovat si termín u kadeřnice, vizážistky a manikérky.
snubní prsteny

Náš tip: Tyto schůzky nenechávejte na poslední chvíli, je totiž dobré mít dva termíny – první, který slouží jako zkouška, a později ten druhý, který už je určen přímo na svatbu.

Dva měsíce

Zbývají dva měsíce do svatby, a stále je třeba zařídit spousta věcí. V tomto období je načase objednat svatební dort, a případně další cukroví a zákusky. Při objednávání nezapomeňte ani na krabičky na výslužky pro hosty. Jedná se o vhodnou dobu pro objednání výzdoby a dekorací, případně dalších svatebních doplňků. Výběr záleží pouze na vás.

V tento čas je dobré zkontrolovat také platnost svých dokladů i dokladů svědků, jelikož je případně ještě dostatek času pro zařízení nových.

Jeden měsíc předem

Měsíc před svatbou je tím pravým časem, kdy zajít na zkoušku ke kadeřnici a vizážistce. Tato schůzka slouží hlavně k tomu, abyste si ujasnila, jaký make-up a účes budete chtít. Je zde dostatek času pro vyladění všech detailů. Během této doby je dobré také vyzvednout svatební prsteny, jestliže byly dělány na zakázku. Naplánujte zasedací pořádek na svatební hostinu, je dobré využít jmenovek pro hosty. Chybět by neměl ani playlist vašich svatebních písniček.

Náš tip: V neposlední řadě nezapomeňte na případnou dovolenou v práci!

Poslední plánování svatby

Týden před svatbou si ještě žádá několik důležitých úkonů. Jedním z nich je zkouška svatebních šatů, které lze ještě případně nechat upravit. V tomto týdnu by nevěstu měla čekat manikúra, kadeřnice a vizážistka. Týden před svatbou už slouží spíše k doladění posledních detailů – domluva s fotografem na konkrétním čase, vyzvednutí občerstvení a podobně.

Samozřejmě se jedná také o skvělý čas pro uspořádání rozlučky se svobodou.

Den obřadu

V den samotného svatebního obřadu už toho mnoho potřebovat nebudete. Jestliže jste totiž postupovali přesně, v tento čas už zbývá pouze užít si svůj svatební den. Nezapomeňte s sebou doklady a snubní prsteny. Na místo konání pak přepravte všechny potřebné věci.

Plánování svatby je dlouhodobý proces, který nelze uspěchat. Jestliže chcete mít jistotu, že vše bude dokonalé, můžete využít také služeb svatebního koordinátora, který vám se vším pomůže. Plány však jistě zvládnete sestavit i sami, je pouze potřeba mít dostatek času.